1.2 Motor Nasıl? 1.2 Motor Avantaj ve Dezavantajları

1.2 Motor nasıl? 1.2 motor yokuş çıkar mı? Gibi sorularla endişeli ve kararsız bir şekilde araç arıyorsanız, aradığınız tüm soruların cevabını, bir 1.2 motor araç sahibi olarak deneyimlerime dayanarak açıklıyorum.

Malesef ülkemizde 1.2 Motor Nasıl diye sorduğunuz anda insanlar gerçekten çok ön yargılı davranıyorlar. Malesef ülkemizde araçlar konusunda birçok konuda bilgi kirliliği ve ön yargı var ve bu 1.2 motor konusu da bu ön yargılardan muzdarip.

1.2 Motor Ön Yargısı


Arabamı alırken her detayı araştırmaya ve doğru kararı vermeye çalışıyordum. 1.2 motor araçlara karşı ön yargılar kafamı oldukça bulandırıyordu. Yazılan yorumlar sebebiyle alacağım aracın 140,150 bile yapamayacağını ve yokuşlarda inip itekleyeceğimi düşünmeye başlamıştım. Gerçekten de bu söylediklerim abartı değil, bilgi kirliliği beni böyle düşünmeye itmişti. Her ne kadar yoğun araştırıp 1.2 motorun öcü olmadığını keşfetsem de temiz araba bulamadığım ve bütçemin kısıtlı olması sebebi ile en iyi seçenek olarak denk gelen Hyundai i20 1.2 Mpi Style Paket aracımı almak zorunda kaldım. Ve sizlere aracımla yaşadığım deneyimlerimi aktarmak istiyorum.

1.2 Motor Hakkındaki Yanlış Bilgiler
  • -1.2 Motor Gitmez (Gayet güzel gider 160,170 rahat rahat gidilen aralıklar)
  • -1.2 motor yokuş çıkar mı? (Cayır cayır çıkıyor, abartılara kesinlikle aldanmayın.)
  • -1.2 Motora Lpg Takılmaz (Takılır, performans farkı 1.6’lara göre çok daha az)
  • -1.2 Motor Rahat Satılmaz ( 1.2 motoru geçtim 1.0 , 0.9 motorlar bile rahat rahat satılıyor.)
1.2 Motor Avantajları

-Az Yakıyor
Evet araç gerçekten az yakıyor. Kesinlikle 1.4 ve 1.6 motor araçlara göre fark var. 1.6 motor bir araca göre en az 10,15 kuruş fark var diyebilirim.
-Yıllık Vergisi Çok Düşük
2014 Model aracımın yıllık vergisi, 2012 model 1.4 diğer bir aracımızın yıllık vergisinin yarısı kadar. 1.2 Motor araç vergisi gerçekten düşünülmesi gereken bir fark.
-Daha Uygun Fiyat
Yüksek hacimli araçlar çok matah bir şeymiş gibi birde yüksek fiyata satılıyorlar. Zaten piyasa bu kadar yüksek iken Değmeyecek farklar oluşuyor.
-Küçük Araçların Verdiği Kullanım Rahatlığı
Düşük motor hacimli araçlar genel olarak düşük segmentlerde küçük hacimli araçlar için kullanılıyor. Kalabalık trafikte rahat hareket etmek ve park kolaylığı günümüz şartlarında daha ön planda olmalı.

1.2 Motor Dezavantajları

-0 ile 100 arasını 3~5 saniye geç alırsınız. Oturup saniye mi sayıyorsunuz? Zaten şehir içi kullanımda hiç fark edeceğiniz bir durum değil. Ayrıca yeni nesil araçlar en yüksek tork değerlerine daha erken ulaştığından atiklik konusunda sıkıntı çekmiyorsunuz.

-Kullanım Hacmi Küçük
Bu konu gerçekten çok önemli. Tercih farkı burada ortaya çıkabilir. Gerçekten kullandığınız araca 5~6 kişi yoğun eşyalar ile binmek zorundaysanız 1.2 motor size uygun olmayabilir. Fakat şunu da belirtmem gerekiyor, ne kadar geniş olursa olsun araçların tamamı 4 kişilik kullanıma uygundur. Daha fazlası ile uzun yol yapmak zaten uygun ve konforlu değildir. (Ekstra koltuklu araçlar hariç)

-Yokuşlarda Performans
Bu konu bence bir dezavantaj unsuru değil aslında. Araç kesinlikle bayılmıyor. Sadece nadiren bir yerine iki vites düşmek zorunda kalabilirsiniz. Doğru sürüş ile, o yere göğe sığmayan yüksek hacimli araçları yokuşlarda bir bir geçeceğinize garanti veriyorum.

Sizler de konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı sakın unutmayın! Sağlıklı günler dileğiyle..

Batman Su Arıtma Röportajı için TIKLA!

KPSS Fenomeni Semra Dilekçi Röportajı İçin TIKLA!

Pampas Otundan Yılbaşı Ağacı Yapımı İçin TIKLA!

Orkide Bakımı Hakkında Herşey İçin TIKLA!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

1.2 Motor Nasıl? 1.2 Motor Avantaj ve Dezavantajları” konusunda Bir Fikir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir