İkinci El Araç Fiyatları Düşecek mi? Araç İthalatı Olacak mı?

İkinci el araç fiyatları düşecek mi konusu yaklaşık 1 yıldır araç sahibi olmak isteyen herkesin merak ettiği bir konu. Aydan aya kenara köşeye birikim yapıp da bir araç sahibi olmak niyetinde olan birçok kişinin 3-5 yıllık birikimi kadar son bir senede hayali kurulan araçlara zam geldi. Arabasını satan bir hafta sonra aynı arabayı alamaz oldu. Hal böyle olunca da ikinci el araç fiyatlarını takip eden herkes hayal kırıklığı içerisinde yükselen fiyatlar karşısında bir çare arayışına girdi. Son zamanlarda gündeme gelen ikinci el araç ithalatı konusu 2. el araç fiyatları düşecek mi sorusuna tek çare gibi görülmeye başlandı.

Peki bu durdurulamayan artış nasıl başladı?

Covid-19 pandemisinin getirdiği karantina ve kısıtlamalar dünya genelinde üretimin durmasına sebep oldu ve sıfır araç üretimi de bu durumdan oldukça etkilendi. Domino taşı gibi dolar ve altın fiyatları da yükseldi. Zaten sınırlı sayıda gelen sıfır araçlar karaborsaya düştü ve son ÖTV düzenlemesi de tüm bunların üzerine tuz biber oldu. Malesef bir üst ÖTV bandına giren model ile bir alt ÖTV bandında kalan araç modelleri arasında olması gerekenden çok daha fazla fiyat farkları oluştu. Sıfır araç fiyatlarındaki yükselme böylece katlanarak devam etti.

Tüm bunlar aslında konuya ilgi duyan herkesin az çok vakıf oldukları durumlar ve ikinci el araç fiyatları düşecek mi ? Sorusuna yanıt ararken neden sürekli sıfır araç fiyatlarına değindim bunları teker teker, gerçek ve somut örneklerle açıklayıp ikinci el araç ithalatının yapılıp yapılamayacağı konusunu irdeleyeceğiz.


Sıfır Araç Fiyatları Sahiden Arttı Mı?


Bu sorunun yanıtı için sizlerle; ntv.com.tr adresinden edindiğim, 11 Kasım 2019 tarihli bir haberde yer alan bilgilere ve örnek vereceğim modellere ait, bayi sitelerinde yer alan, 29 Kasım 2020 tarihli 0 araç fiyatlarına baş vuracağız.
(Farkettiğiniz gibi verilerimizin tarihleri arasında yaklaşık olarak 1 yıllık süre var ve bu süre tam olarak geçmek bilmeyen tüm dünyayı etkisi altına bırakan korona belasını da içine alıyor.)

İrdeleyeceğimiz Modeller:

 • Fiat Egea 1.4 Fire
İkinci El Araç Fiyatları Düşecek mi?
İkinci El Araç Fiyatları Düşecek mi?


 • Toyota Corolla 1.6 Vision
İkinci El Araç Fiyatları Düşecek mi?
İkinci El Araç Fiyatları Düşecek mi?


 • Opel Astra Sedan 1.4 Edition Plus
İkinci El Araç Fiyatları Düşecek mi?
İkinci El Araç Fiyatları Düşecek mi?


Olacak..


Şimdi tek tek 1 senelik süre içerisinde bu araçların sıfır km fiyatları ne kadar değişmiş bir bakalım..

2019 Kasım Aralık
Fiat Egea 1.4 Fire—————————–90.400=335,18gram Altın=15.859,65Dolar
Toyota Corolla 1.6 Vision—————–127.100=471,24gram Altın=22.298,25Dolar
Opel Astra Sedan 1.4 Edition Plus—–113.800=421,95 gram Altın=19.964,91Dolar

2020 Kasım Aralık
Fiat Egea 1.4 Fire—————————–123.900=275.76gram Altın=15.864,27Dolar
Toyota Corolla 1.6 Vision—————–190.900=424.88gram Altın=24.443,02Dolar
Opel Astra Sedan 1.4 Edition Plus—–192.900=429,33gram Altın=24.699,10Dolar

Altın ve Dolar hesabı için aşağıda yer alan ortalama değerleri baz aldık.

2019 Kasım için
Gram altın; 269.7 TL. Dolar; 5.70 TL

2020 Kasım için
Gram altın 449.3 TL Dolar: 7.81 TL

Karşılaştırdığımız modellerde görüyoruz ki araçların değeri Türk Lirası bazlı olarak yüksek düzeyde artsa da dolar bazlı olarak gelen artış eklenen yeni teknolojiler ile aracın 1 yılda kazandığı katma değer göz önüne alındığında kabul edilebilir düzeyde. Hatta altın bazlı olarak düşünüldüğünde fiyatlar düşüş göstermiş denebilir.

İkinci El Araba Fiyatları Nasıl Düşer?

Bu küçük araştırmamız gösteriyor ki sıfır araç fiyatları malesef Türk Lirasının Dolar endeksli konumuna göre normal düzeyde sayılabilir. Peki ikinci el araç fiyatları ile bunun ne ilgisi var diyecek olursanız hemen cevap verelim. Bir malın ikinci el fiyatını belirleyen en büyük faktör o malın sıfır değeridir. Sıfır bir malın değeri ne kadar somutsa ikinci el değeri de bir o kadar soyuttur. İkinci el fiyatlarını belirleyen bizlerin psikolojik yaklaşımlarıdır. Sıfırı 100 lira olan bir malı 90 liraya alır mısınız? Almazsınız.. Peki sıfırı 100 lira olan bir malınızı 30 liraya satar mısınız? Satmazsınız.. İşte bu psikolojik yakalaşımların sonucu olarak mala ait ikinci el fiyatı, o malın sıfır değerinin etkisi ile ortalama bir şekilde oluşur.
İkinci el otomotiv pazarında şu anda garip olan tek husus ikinci el bazı araçların, aracın sıfır bayi değerinden daha pahalıya satılması. Bu sorun da tamamen mevcut piyasada sıfır araçların az bulunması ve geç tedarik edilmesi ile yeni ÖTV düzenlemesindeki oransal uçurumdan kaynaklanıyor. Bi zahmet tüketici olarak da bu tür fiyatlara sahip araçları tercih etmeyin.

İkinci El Araç İthalatı Olur Mu?


Şahsi fikrim olamayacağı yönünde.. Birde bazı yorumcular ithal edilecek araçlara en çok 3 yaş sınırı geleceğini öngörüyorlar. Bunun olması çok mümkün görünmüyor. Sanırım birileri izleyicilerinin dikkatini çekebilmek adına insanları yersiz beklentiye sokmaktan çekinmiyor. Tüm bunları biraz mantık çerçevesinde değerlendirmek lazım. Birkaç web sitesinden Almanya ikinci el piyasasında araştırma yaptım. Örnekle açıklamak gerekirse, 2014 Model Toyota Corolla 10 bin Euro civarında bir piyasa değerinde satılıyor. Bugünkü euro kuru ile düşününce yaklaşık 100000 TL demek oluyor. Bu araca gelmesi muhtemel vergi+aracı komisyonları+nakliye masrafları eklenince fiyatı 150000 TL’yi bulacaktır. Aracın zaten şu anki satış fiyatı bu civarlarda. Yani hep ayni konularda dönüp duruyoruz ama kurdaki dalgalanma aşağı yönlü olmadığı sürece ikinci el araç fiyatlarının düşmesi çok da mümkün görünmüyor..

Piyasa hakkında tamamen kişisel gözlemlerimi sizlerle paylaşmaya çalıştım. Burada yazılan bilgiler tamamen kişisel çıkarımlardır tavsiye niteliğinde değil bir öngörü şeklindedir. Hayalini kurduğunuz araçlara ulaşabilmeniz dileği ile…

Makalemizi beğendiyseniz bir de Kpss Motivasyon içeriğimize göz gezdirin!.

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

6 thoughts on “İkinci El Araç Fiyatları Düşecek mi? Araç İthalatı Olacak mı?

 • 1 Aralık 2020 tarihinde, saat 20:36
  Permalink

  Araba fiyatlarının artışı ikinci el arabaları sıfırlardan pahalı duruma getirdi hem 0 arabalar piyasaya giremiyor hemde mevcut arabalar satılamıyor değişik bir düzen oluştu bakalım ne olacak

  Yanıtla
 • 1 Aralık 2020 tarihinde, saat 20:37
  Permalink

  Ithal araclardan vergi alinmayacagi soyleniyor ama

  Yanıtla
  • 1 Aralık 2020 tarihinde, saat 20:39
   Permalink

   Kim söylüyor? Resmi bir açıklama mı var? İnsanlara hayal satıyorlar…

   Yanıtla
   • 1 Aralık 2020 tarihinde, saat 20:49
    Permalink

    Bu konuyla ilgili resmi aciklama hic yok zaten bazi gazetecilerin iddaalari bunlar

    Yanıtla
    • 1 Aralık 2020 tarihinde, saat 20:59
     Permalink

     Yalnızca reyting uğruna beklenti oluşturuyorlar.. İddiaların aslı olduğunu düşünmüyorum..

     Yanıtla
     • 1 Aralık 2020 tarihinde, saat 21:09
      Permalink

      Bakalim Ugur Bey 2021 yilinin ilk yarisinda belli olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: