Oransal Dağıtım Nedir ? Nasıl bir yöntem?


Oransal dağıtım yöntemi Halka arz süreçlerinde çok da aşina olmadığımız bir yöntem. Borsada talep toplama işlemleri gerçekleşirken İlk olarak Kontrolmatik ve Kervan Gıda halka arz süreçlerinde uygulanan bu yöntem, geçtiğimiz hafta içi talep toplanan Arzum halka arz sürecinde de uygulanacak. Peki nedir bu Oransal Dağıtım Yöntemi. Kervan Gıda halka arz sürecindeki deneyimlerimiz ile yöntem hakkında biraz değinelim.

“Oransal dağıtım nedir?”


Oransal dağıtım nedir?.. Halka arzda talep toplama süreçlerinde dağıtımı yapılacak hisse senetlerinin talep miktarına göre oranlanması ve bu oran neticesinde taleplerin karşılanması diyebiliriz. Örnek olarak; Kervan Gıda dağıtımı oransal olarak %2.92 olarak açıklanmıştı. 885 Adet lot talebimin karşılığında yalnızca 28 adet lot alabilmiştim. Konuyla ilgili birçok kişi Oransal Dağıtım Yöntemini olumsuz karşılıyor ve özellikle küçük yatırımcılar için bir dezavantaj olduğu yorumunu yapıyor.

.

Selva Gıda Halka Arz

Geçtiğimiz günlerde SPK tarafından Halka Arzı onaylanan Selva Gıda’nın talep toplama tarihleri ve dağıtım yönteminin nasıl olacağına dair kesin bilgi ise henüz açıklanmadı. Biz son zamanlardaki modaya uyup oransal dağıtım tercih edileceğini tahmin ediyoruz. Kervan Gıda’nın 6 gün üst üste tavan performansı gösterdi. Geçtiğimiz hafta talepleri alınan Arzum’un ve yakın zamanda gerçekleşmesi muhtemel Selva Gıda’nın göstereceği performans “Halka Arz Her Daim Karlıdır” tezini savunanların elini güçlendirecek mi yoksa aksini mi kanıtlayacak göreceğiz..

Sizlere oransal dağıtım yöntemini dilimiz döndüğünce aktarmaya çalıştık. Burada verilen bilgiler kişisel düşüncelerden oluşmakta ve kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Bol kazançlı bereketli günler dileği ile..

Bir başkadır dizisi hakkında izlenimlerimizi görmek için tıklayın..

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir