Yıllara Göre Araba Fiyatları ve Analizler (10 yıllık)

Yıllara göre araba fiyatları durmadan artış gösteriyor. Dolar kurundaki yükseliş ve alım gücünün azalması genel olarak müşterileri alt segmentlerdeki uygun otomobillere yöneltiyor. Renault Symbol da ülkemizde ekonomi sınıfının öncü modellerinden biri ve bu yönüyle filo araç alımlarında da en çok tercih edilen araç modellerinden. Geçtiğimiz günlerde Instagram’da karşılaştığım araba_fiyat adlı hesabın yıllara göre 2.el araba fiyatları paylaşımı beni gerçekten çok etkiledi. Bu vesileyle karşılaştığım rakamları biraz irdelemek ve sizleri de biraz düşündürmek istedim..

Gelelim o paylaşıma…Renault Symbol Yıllara göre araba fiyatları

Yıllara göre araba fiyatları
Yıllara göre araba fiyatları
Yıllara göre araba fiyatları
Yıllara göre araba fiyatları


Resimlerde gördüğünüz üzere Yıllara göre araba fiyatları için Renault Symbol modelinin o yıl içinde piyasaya sunulan en baz versiyonları 2012 ve 2021 yılları aralığında karşılaştırılmış. Söz konusu araba_fiyat hesabının paylaşımı gerçekten çok açıklayıcı bir şekilde olduğu için çok da ayrıntılı şekilde anlatmak istemiyorum biraz yorumlayalım..

İlk gözüme batan şey aracın bazı yıllarda dolar bazlı olarak fabrika çıkış fiyatının ucuzlaması.. Açıkçası ben bir malın fiyatının ucuzlaması durumuna çok yabancılaşmışım..

İkinci acı gerçek de yine birincisi ile bağlantılı bir durum.. Fabrika fiyatı ucuzlamasına rağmen araç fiyatı Türkiye’de her yıl artış göstermiş..

Türkiye fiyatlarındaki zamlar yıldan yıla hep yükseliş göstermiş bu zaten alışılmış bir durum fakat 2020 ile 2021 fiyatları arasında yaklaşık 50bin TL var. Araç neredeyse %50 zamlanmış.. Bu veriler de bize, pandeminin ne derin yaralar bıraktığını gösteriyor..

Görüyoruz ki 10 yıl önce 36 asgari ücret ile alınan araç artık 50 asgari ücrete denk geliyor.. Bu durum da gösteriyor ki toplumun orta ve üst seviyesinin dahi alabileceği bir sıfır araç yok. (Ekonomik sınıf modellerin en baz versiyonları bile.)

Sıfır Araç alınır mı?

Açıkçası ben araç fiyatlarının sürekli artıyor olması ve bulunduğu ÖTV diliminde üst sınırda yer alan araçları almanın iyi bir fırsat olduğunu düşünmem sebebi ile sıfır araç almaya çok sıcak bakıyordum. Bu paylaşım sonrası fikrimi değiştiren bazı şeyler oldu..

ÖTV indirimi gelir mi? Sıfır araç fiyatları düşer mi? Hususlarındaki görüşlerimi zaten geçmiş yazımda belirtmiştim Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tek cümle ile özetlersek “Araç fiyatları düşmeyecek ve ÖTV indirimi de gelmeyecek” diye düşünenlerdenim.. Fakat dediğim gibi bu paylaşım bende bir acaba yarattı. Üreticinin yaptığı zam oranı da hiç alışılmış bir oranda değil. Covid19 Pandemisinin etkisi açıkça görülüyor.. Dolar TL kur endeksinin geldiği yer de ortada..

İşte ufak bir ACABA diyorum…
Bu pandemi tamamen bitse de.. Şu dolar bi salsa kendini biraz, e birde fabrikalar eski durumuna gelse ve pandeminin ekonomik yükünden sıyrılıp fiyatları makul rakamlara çekseler…Olamaz mı? İmkansız değil tabiki… Bu 10 yıllık veriler bana olabilecek tek mümkün ve iyi senaryonun bu olduğunu düşündürdü… Sizler de konu ile ilgili düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz…

Son olarak belirtmek isterim ki araba_fiyat adlı hesabın paylaşımları gerçekten oldukça özgün ve faydalı bilgiler içeriyor.. Bu emek dolu paylaşımını da burada yayınlamamıza izin verdiği için ayrıca teşekkür ederiz.. Kendisini takip etmenizi şiddetle öneriyoruz…

Alım gücünüzün, bereketinizin artması dileği ile ..
Yorumca.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

Yıllara Göre Araba Fiyatları ve Analizler (10 yıllık)” konusunda Bir Fikir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir