1 Ayda 10 kilo Nasıl Verilir? İmkansız Değil!

Hazırlanın Başlıyoruz!


1 Ayda 10 kilo Nasıl Verilir? Denenmiş ve sonuç alınmış yöntemler ile tüm kilo sorunu olanlar için deneyimlerimi açıklıyorum. 1 ayda kaç kilo verilir diye düşünen ve 1 Ayda 10 kilo hedefleyen herkesin dikkatle okumasını tavsiye ediyorum!

* Öncelikle burada vereceğim rakamlar tamamen ortalama rakamlardır. Ve burada söylediklerim benim kişisel deneyimlerimdir. Buradaki tavsiyeleri uygulamak isterseniz öncesinde mutlaka bir uzmana danışmalısınız.


Gelelim hızlı kilo verme sırrına. Öncelikle herhangi bir karışım, mucizevi bir jel, yada bilmem ne bitki çayı gibi aslı astarı olmayan ticari fikirler umuyorsanız direk yazıyı sonlandırabilirsiniz. YEMEYECEKSİNİZ! TERLEYECEKSİNİZ!


Size handikap yaratacak herhangi bir rahatsızlığınız olmadığı sürece kilo vermek aslında basit bir matematik problemidir. Aldığınız Kalori = Verdiğiniz Kalori denklemine göre adım adım hesap yaparak ilerleyeceğiz.

Hesap Makinelerini Çıkarın

Ortalama bir insanın günlük kalori ihtiyacı yaş, boy, kilo vb endekslere bağlı değişse de biz bu değeri 2400 kalori olarak ele alacağız. Sizler de bu endeksleri göz önünde bulundurarak ihtiyacınız olan günlük ortalama kalori miktarını Google‘da bulabilirsiniz.Bir diğer önemli husus ise 1 kilo vermek için 7400 kalori açığı oluşturmamız gerektiği.

Aldığınız Kalori = Verdiğiniz Kalori denkleminde eşitlik olduğu taktirde kilonuz sabit kalacakken bizim burada yapmamız gereken aldığımız kalori miktarını düşürüp verdiğimiz kalori miktarını arttırarak kalori açığı oluşturma olayımızı en üst seviyelere çıkarmak.

Tüm bu verilere göre 1 Ayda 10 Kilo verebilmek için ihtiyacımız olan kalori açığı miktarı: 7400*10=74000. Peki bu değeri nasıl elde edeceğiz?

Öncelikle Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirin!

Yüksek Kalorili Tercihler
Düşük Kalorili Tercihler


Çok klişe olduğunun farkındayım ama beslenme alışkanlıklarımızı kalori yönünden daha hafif olanlariyla değiştirmelisiniz. Burada size yardımcı olacak birkaç husus var. En önemlisi günlük yediğiniz herşeyin kalorisini kaydetmelisiniz. Fat Secret veya Samsung Health gibi uygulamalar yediğiniz öğünlerin kalorisini hesaplayıp kaydetmenize yardımcı olacaktir. Ben bu iki uygulamayı tercih ettim siz daha farklı uygulamaları da tercih edebilirsiniz. Yine bir önemli hususta yediğiniz öğünleri doğru girmek için bir mutfak tartınızın olması gerektiği. Öyle yok kibrit kutusu, yok avuç içi büyüklüğü, yok bilmem kaç dilim gibi ölçüler sizin yalnızca kendinizi kandırmanıza sebep olacaktır.


Aldığımız Kalori miktarını düşürmek adına ben 1600 kalorilik bir diyet uyguladım. Ama burada rakam vermek kolay olsa da şimdi söyleyeceklerim size sürdürülebilir bir diyet hatta doğru bir beslenme biçimi için gerekli kolaylığı sağlayacaktır.

Diyet İçin Altın Değerinde Öneriler

Yumurta Diyet Dostudur.

*Ekmeği olabildiği kadar hayatınızdan çıkarın, en kötü ihtimalle sadece kahvaltı için az miktarda tercih edin.

*Yumurta her türlü diyetin dostudur. Kahvaltıda yediğiniz yumurta öğünü sizi uzun süreli olarak tok tutar ve aldığınız kaloriyi protein olarak almış olursunuz.

*Beyaz et, kırmızı et veya balık. Bunları gönül rahatlığıyla tüketin. Miktar olarak ne kadar olması gerektiğini öğünleri kaydettikçe anlayıp alışacaksınız.

*İşlenmiş paketli gıdalar, Şekerli içecekler vs sakın tüketmeyin. Çayı sakın şekerli içmeyin. Ben bazen coca cola zero içiyordum ama o da diyet icin önerilen bir içecek değil. Şekersiz çay, kahve, sade soda, şalgam, ayran bu süreçte en çok tükettiğim içeceklerdi.

*Pilav’ın ve makarnanın her türlüsünden kaçının. Kuru fasülye ve barbunya gibi lifli baklagiller çok daha diyet dostu yemeklerdir.

*Her türlü meyve, sebze ve yoğurt açlık krizlerinin sığınağı olsun.

*Zeytin yağını tercih edin. Pişirme tercihi olarak kızartmak yerine fırın yada haşlama tekniklerini kullananın.

*Az kalorili olarak gördüğünüz besinleri çok miktarda tüketerek fazla kalori alma hatasına düşmeyin.

Tüm bunları uyguladığınızda zaten hedeflediğiniz kalori miktarında kalacak ve aç kalmadığınızı da hissedeceksiniz.

Ben bunları uygulayarak günde 800 kalorilik bir açığı zaten beslenme biçimimi değiştirerek oluşturmuştum. (2400-1600)
Bu değeri de bir ay olarak (800*30=24000) düşünüp 7400’e bölerek diyetimizin bize 3.25 kilo kaybettirdiğini hesaplayabiliriz.

Gelelim Denklemin Öbür eşitliğine..
Verdiğimiz kalori miktarını arttırmak gerekse de bunu nasıl yapacağımız oldukça sıkıntılı bir durum. Genel yaşamında spor yapmayan biri için direkt olarak kalori harcamasını sağlayacak bir spora adapte olmak gerçekten zordur. Bu yüzden sporu da hayatın bir parçası haline getirmeniz gerekiyor.

Peki ben sporu nasıl hayatıma adapte ettim?

Dynamic 380 kondisyon bisikleti
Dynamic 380 kondisyon bisikleti


*İşe bisikletle gittim


*Günlük 15.000 adım attım ve şehrin her yerine yürüyebildiğimi de keşfetmiş oldum.


*Göbeği Eritin adlı antrenman uygulamasına uyarak yaklaşık 16 dakika süren bölgesel kardiyo egzersizleri ile günde 400 kalori verdim. Spora harcadığım zamanı sıkılmamak için alt seviyelerde tutmaya çalıştım.


*Her hafta düzenli olarak halı saha maçlarına gittim.


*İmkanınız var ise evinizde kardiyo yapmanızı sağlayacak bir spor aleti de alabilirsiniz. ” Kondisyon Bisikleti Dynamic 380 İzlenimlerim” yazımda bu kondisyon bisikletini kullanıp önerdiğimi belirtmiştim. Bilgi almak için yazıyı okuyabilirsiniz.

Saydığım adımları uygulayarak günde 1500 kalorilik bir katkı ile aylık 45.000 kalorilik bir fayda sağladım bu da 6 kiloya denk geliyordu.

Tüm bu diyet ve egzersiz dolu 1 ayın ardından matematiksel olarak 9.25 kilo, reelde ise toplamda 10 kiloyu aşan bir kilo kaybım oldu. Kesinlikle bilmenizi istiyorum ki sağladığım fayda umduğumdan çok daha fazlaydı ve değişimi en çok son zamanlarda hissetmiştim.

Sonuç olarak size 1 Ayda 10 kilo nasıl verilir. Gerçek deneyimlerime dayanarak anlatmaya çalıştım. Kesinlikle söylemek isterim ki kısa zamanda kilo vermek fikri oldukça sağlıksız bir uygulama olup verdiğiniz kiloların hızlıca ve fazlasıyla geri dönme ihtimalini barındıran bir döngü.

Ve kesinlikle bu tür bir diyet ve spor programı uygulamadan önce doktorunuza danışıp,uzman tavsiyesi almanız gerekmektedir.

Anlattığım hesapları, beslenme seçimlerini ve egzersiz tüyolarını bir uzman gözetiminde sürdürülebilir ve bedeninize en uygun şekilde uygulayarak sizlerde güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Konu ile ilgili önerilerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.
Her daim sağlıkla kalmanız dileğiyle..

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

1 Ayda 10 kilo Nasıl Verilir? İmkansız Değil!” konusunda Bir Fikir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir