Efsane Yabancı Şarkılar listesi! Gelmiş Geçmiş En İyiler!

Efsane Yabancı Şarkılar listemi sizlerle paylaşıyorum. Bu içeriği oluşturmak neredeyse 1 haftamı aldı. Bunun nedeni hiçbir şarkıya kıyamıyor ve sıralamada hiçbirine adaletsiz davranmak istemiyor olmamdı. Bir de her şarkıyı 5’er defa dinlemekten yazıyı yazamıyordum. Burada yazılanları rock101 giriş dersi olarak alabilirsiniz. Farklı tarzlarda Rock ağırlıklı bir liste oluşturmaya çalıştım, her şarkıyı mutlaka çevirilerini okuyarak dinlemenizi tavsiye ediyorum. Emin olun ki bir nesil İngilizceyi şarkı çevirileriyle öğrendi!

gitar resmi


Fark ettim ki, Google’da yabancı şarkı önerileri 2020 diye arattığımda karşıma çıkan hiçbir melodi artık bana hitap etmiyor. Her şey o kadar anlamsızlaştı ve kolay tüketilir hale geldi ki, kült haline gelmesi muhtemel bir şarkıya rastlamak bu çağda imkansız gibi. Bu hisler neticesinde Yaşı 20’ye değil de 30’a yakın olan birçok kişinin aşina olduğu; zamanlardan, duygulardan ve en önemlisi efsane yabancı şarkılardan bahsedeceğim.

90’lar en iyi yabancı şarkılara ev sahipliği yapan harika bir dönemdi sanki. Düşünsenize bilgisayar ve internet yeni yeni hayatımıza girmiş ve o döneme kadar erişilmesi zor olan, yerel kalmış birçok bilgi ve eser gibi En iyi rock şarkıları da keşfedilmeyi bekleyen yepyeni bir hazine gibi ortaya çıkmıştı.
O efsane grupları keşfedip saatlerce dinlemek ve birilerine önermek ayrı bir eğlence aracıydı. Karşılaştığımız ünlü simalar öyle farklı ve marjinaldi ki her biri ayrı ayrı özelmiş hissiyatı oluşuyordu. Ve günümüz sosyal medyası sayesinde neredeyse oturma odalarında oturduğumuz ünlüler yerine gerçek bir ulaşılmazlık duygusuydu çekici olan.


Ve belki de en önemlisi her detayıyla tamamen sunulmuş bir ünlü konsepti yerine karşımızda olağanüstü yetenekleri olan ve müziğe olan tutkuları her hallerinden belli olan gerçek figürler vardı.

O neslin; şarkıları ezberlemesinin, t-shirtlere basıp giymesinin, duvarlara sözleri yazmasının, posterler biriktirmesinin ve bağıra çağıra konserlerde eşlik etmesinin gerçek ve haklı sebepleri vardı..

Malesef bu çağda tüm bu duygular artık geride kaldığından ve efsane yabancı şarkılara rastlanmadığından, geçmişe dönük; birçoğu intihar etmiş veya eceli ile ölmüş, geri kalanı dağılmış, dağılmayanların ise artık hevesi kalmamış gruplardan oluşan,” Ölmeden önce mutlaka dinlemeniz gereken Efsane Yabancı Şarkılar Listesini” paylaşıyorum..
Sizler bu şarkılar dışında aynı gruplara ait diğer şarkılarla da hayat bulacaksınızdır. Buraya eklediklerim genellikle en bilinenler ve en sevdiklerimdir. İyi dinlemeler…

En İyi Yabancı Rock Şarkıları Top 25

Efsane Yabancı Şarkılar

25-) Seether – Careless Whisper

Bu şarkıyı unuttuğumu fark edince malesef listenin en sonuna ekledim. Seether belkide cover işini dünyada en iyi yapan grup ”Careless Whisper” için yapılmış binlerce coverdan en iyisi denebilir.

”So I’m never gonna dance again, The way I danced with you!”
(Bu yüzden bir daha asla dans etmeyeceğim seninle dans ettiğim şekilde )

24-) Aerosmith- Dream On

Grubun solisti Steven Tyler’ın ünlü aktrist Liv Tyler‘ın babası olduğunu biliyor muydunuz? Kendisi uzunca bir süre uyuşturucu ve alkol bağımlılığı ile mücadele etmiştir. Grup arada çalkalansa da hala dağılmış değiller.

”sing with me, if it’s just for today, mabye tomorrow the good lord will take you away”

(benimle şarkı söyle eğer sadece bu günlükse, belki de yarın iyi Tanrı seni geri alacak)

23-) Steelheart – She’s Gone

Sevgilinizden ayrıldıysanız ve acınızı 1500 kat daha fazla yaşamak istiyorsanız kulaklıkla ve karanlık bir odada bu şarkıyı dinleyebilirsiniz. Giyim tarzları ve soundları 70’ler gibi gelse de 90’lar da etkin bir gruptur Steelhearth!

”Lady, won’t you save me? My heart belongs to you.”
(Kurtarmayacak mısın beni Leydim,Kalbim sana ait.)

22-) Seether feet Amy Lee- Broken

Anlamlı yabancı şarkılar

Solistleri Güney Afrikalı Shaun Morgan’dır. Kendisi tarz olarak biraz Kurt Kobain özenmişliği içerir (hangimiz özenmedik ki) Evenescence solisti Amy Lee ile Broken şarkısı zamanlarında duygusal dedikoduları olmuştur. Şarkı efsane bir duygu bütünlüğü içerir. Şu an ikisi de farklı insanlarla hayatlarını birleştirmişlerdir.

“I wanna hold you high and steal your pain.”
(Sana sarılmak ve acını çalmak istiyorum.)

21) Linkin Park- Numb

En çok dinlenen yabancı şarkılar

Melodisi o kadar kült bir hale geldi ki duymamış olmanız neredeyse imkansız. Solistleri Chester Bennington geçtiğimiz günlerde malesef intihar ederek hayatına son verdi. 6 çocuğu olduğu ve bir çok rock starı gibi çok yönlü kaçık biri olduğu biliniyordu.

“Every step that I take is another mistake to you!!”
(Attığım her adim sana göre yeni bir yanlış!)

20-) Hoobastank-The Reason

En çok dinlenen yabancı şarkılar


Grubun solisti Douglas Robb’un instagram ve Twitter hesaplarını incelediğinizde çok kısıtlı takipçi kitlesi olan tam bir aile babası rolünde biriyle karşılaşıyorsunuz. (706 milyon izlenmesi olan bir şarkı sahibi grubun solistinden bahsediyoruz)

“I’m not a perfect person”
(Ben mükemmel bir insan değilim.)

19-) Rem-Losing My Religion

Grubun solisti Michael Stipe ile ilgili değişik söylentiler var. Grubu canlı izlemiş olanlar canlı performanslarının harika olduğunu söylüyorlar. Malesef grup 2011 yılında dağıldı..

18-) Hypnogaja- Here Comes to Rain Again

Bu şarkı cover olmasına rağmen şarkıyı bambaşka bir noktaya taşıması sebebi ile en az orjinali kadar ilgi görmüştür.

“Talk to me like lovers do
Walk with me like lovers do”
(Konuş benimle, aşıklar gibi..Yürü benimle, aşıklar gibi)

17-) Helloween-Keeper Of The Seven Keys


Grubun 1993 yılına kadar vokalistligini yapan Michael Kiske, helloween in gerçekten helloween olduğu zamanlarda grubun en önde gelen figurlerindendi.

16-) The Cranberries- Zombie


Grubun solisti Dolores O’Riordan 2018 yılında 46 yaşında iken hayatını kaybetmişti. Yakınları tarafından depresif biri olarak bilinen O’Riordan 2013 yılında da intihara teşebbüs ettiği söyleniyor.


With their tanks and their bombs
Tanklarıyla ve bombalarıyla

And their bombs and their guns
Ve bombalarıyla ve silahlarıyla

In your head, in your head, they are crying…
Kafanın içinde, kafanın içinde, ağlıyorlar…

15-) Modern Talking- You’re my Heart You’re my soul!


Alman müzik ikilisi modern talking, birçok hit parçaya imza atıp 2003 te ayrılma kararı aldılar.Thomas Anders yayınladığı otobiyografi kitabında; yillarca aynı sahnede yer aldığı Dieter Bohlen ile genel olarak anlaşamadıklarına ve Bohlen’in birkaç tahtasının eksik olduğuna değinmiştir.

14-) Evenescence- My immortal

Ah ah Amy Lee, dünya güzeli.. o harika sesinin buluştuğu piyano tonlarıyla adeta ruha dokunan eskimez bir şarkıdır My Immortal.

”There’s just too much that time cannot erase”
(Zamanın silemediği çok fazla şey var.)

13-) Bob Marley- No Women No Cry

”No Women No Cry” kadın yok, ağlamak yok alamına gelmemektedir. Burada ”Hayır kadın! AĞLAMA!” anlamındadır. Bir nesil uzun bir süre bu şarkıyı yanlış anlamıştır. 1981 yılında deri kanseri yüzünden vefat eden Jameikalı Raggee efsanesi Bob Marley’in son sözleri “Para hayatı satın alamaz” olmuştur.

12-) Kansas- Carry on Wayward Son

Birçok müzikseverin hayatına Supernational dizisi sayesinde girmiş olan bu gurup harika soloları ve şarkı içerisinde derinleşen ritim tarzları ile büyük beğeni kazanmışlardır. 1972 yılında kurulan grubun üyeleri değişim gösterse de günümüzde hala müziğe devam etmektedirler.

”Carry on Wayward Son” (Devam et benima asi oğlum!)

11-) Scorpions- No one like you

Grup 2010 yılında Veda Turnesi yapıp dağılacağını açıklasa da bu kararından vazgeçip günümüzde de müzik kariyerlerine devam etmektedir. Türkiye’ye de defalarca gelen Scorpions için hala böyle bir müzik grubu ayaktayken ilk fırsatta canlı canlı izleyin derim.

”Girl, there are really no words strong enough To describe all my longing for love!”

(Güzelim, gerçekten yeterince güçlü kelimeler yok, Aşka olan özlemimi ifade edecek.)

10-) Him – Gone With The Sin

Efsane yabancı şarkılar

Bir çok genç erkek nasıl Amy Lee’ye aşıksa bir çok genç kız da HIM solisti Ville Valo’ya aşıktı… Gone with the sin aşkla yazılmış ender güzellikte bir parçadır.

”I adore the dispair in your eyes”
(Senin gözlerindeki eşsizliğe bayılıyorum.)

9-) Labyrinth-Lady Lost in Time

“Life is like a game in wich you win or lose, but you can’t ever choose”

(hayat kazandığın ya da kaybettiğin bir oyundur, ama asla seçemezsin!)

😎 Laura Branigan – Self Control

Eski yabanci şarkılar

Gta Vice City yollarında radyomuzda bu şarkı ile az eğlenmedik. Bu şarkı birçok kişiye çocukluğu hatırlatır..

“You take my self, you take my self control”
(Al beni, kontrolüm sende!)

7-) Draconian- Death Come Near Me

Efsane yabancı şarkılar

İsveç asıllı Gotik Doom Metal grubu olan Draconian hiç duymadığınız bir tarzda ağıt yakıyor sanki..

“My rivers are frozen, and mischosen”
(Nehirlerim dondu ve yanlış seçildi.)

6-) Guns n Roses- Don’t Cry

Grubun solisti Axl Rose rock dünyasının asi çocuğu olarak bilinir. Bir rivayete göre zamanında Sibel Can’a düet teklif etmiş Sibel Can bunu reddetmiştir. İlginç ama böyle bir söylenti gerçekten de var.

“I know how you feel inside I’ve been there before”
(İçinde nasıl hissettiğini biliyorum ,daha önce oradaydım.)

5-) Nirvana- Where Did You Sleep Last Night?

90’lar en iyi yabancı şarkılar

Kurt Cobain 1994 yılında intiharı (aslında cinayeti demek gerekir) ile sevenlerini büyük bir acıya boğmuştur. Geride bıraktığı intihar mektubu şu sözler ile biter: “Sönüp gitmektense, yanmak daha iyidir..”

4-) Metallica- Fade to Black

Efsane yabancı şarkılar

Bu listede Metalica olmasa tabiki olmazdı. Özellikle son 5’e gelmişken sıralamayı yapmak gerçekten çok zor.. Son 5’in tamamını 1. olarak kabul edebiliriz.

“No one but me can save myself, but it’s too late.”
(Sadece ben kurtarabilirim kendimi , ama çok geç)

3-) Pink Floyd- Wish You Were Here

Yabancı şarkılar youtube

Grubun solisti David Gilmour’un instagram adresini buraya bırakalım.. Sizde bu yıllar boyunca gitarını elinden düşürmeyen adamı yakından tanıyın..

“We’re just two lost souls swimming in a fish bowl, year after year.”
(Biz sadece balık kabında yüzen iki kayıp ruhuz, yıllardır böyle.)

2-) Queen- Love Of My Life

En çok dinlenen yabancı şarkılar

Bu listede belki de en çok konserine gitmek isteyeceğim grup olabilir “Queen”. Videoyu izleyince beni anlayacağınıza eminim. (tabi adamın mezardan çıkacak hali olmadığına göre bu imkansız.) Malesef Freddie Mercury, 1991 yılında yakalandığı amansız hastalığı sebebiyle vefat etmiştir. Böyle doğaüstü bir sesin dedikodusunu yapmak istemediğimden konuyu daha fazla detaylandırmak istemiyorum. Çok merak eden varsa Google’layabilir.

1-) Anathema – One Last Goodbye

Bu şarkı sanıldığının aksine bir aşk parçası değil, grup üyelerinin çocuk yaşta kaybettikleri annelerine yazdıkları hüzün dolu bir parçadır.. Çok büyük duygu yoğunluğu içerir.. Türkiye’ye defalarca gelen grup 2020 yılında müzik hayatına son vermiştir..

( İçeriği oluştururken grubun müziği bıraktığından haberim yoktu ve bir kez daha gelirlerse mutlaka gitmeliyim diye düşünüyordum. Nasıl üzüldüm anlatamam.. Hayatta hiçbir şeyi ertelemeyin… )

“Somehow I knew you could never stay”
(Hernasılsa biliyordum asla benimle kalamayacağını.)

Sizin en beğendiğiniz hangisi?? Yorumlarda cevaplarınızı bekliyorum.

Sizler de yorumlarda veya iletişim linkimiz üzerinden beğendiğiniz ve listeye eklenmesini istediğiniz şarkıları bizimle paylaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın..

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

Efsane Yabancı Şarkılar listesi! Gelmiş Geçmiş En İyiler!” konusunda Bir Fikir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir