King Oyunu Tüyoları, King Oyunu Ceza Seçimi Nasıl Yapılır?

King oyunu tüyoları, King oyunu stratejileri, king oyunu ceza seçimi nasıl yapılır, king oyununda hangi el hangi cezaya uygundur, king oyununda ceza nasıl seçilir gibi sorularınızın tamamına yazı içeriğimizde ulaşabilirsiniz..

King oyunu stratejileri konusunda en çok hata yapılan konu oyunda hangi ceza türünün hangi tarz ellerde seçilmesi gerektiği hususu. King oyununda ceza nasıl seçilir konusunu tüm cezaları tek tek ele alıp resimli örneklerle hangi elde hangi cezayı seçmeniz gerektiğini irdeleyeceğiz. İşte king oyunu tüyoları..

Zaten bu içeriğe giriş yaptıysanız hali hazırda king oyununun nasıl bir oyun olduğu konusunda az çok bilginiz vardır diye düşünüyoruz.. Yine de birkaç King oyunu tüyoları işinize yarayabilir.. Genel olarak özetlemek gerekirse tek deste iskambil kartları ile oynanan içeriğinde Batak Oyununun da yer aldığı bir oyun türü. Oyuncuların Batak ellerinde aldıkları eller artı hanesine yazılırken ceza ellerinde aldıkları cezalar eksi hanesine yazılarak hesap tutulur. Oyun sonunda toplamda sıfırdan büyük sayıya ulaşanlar kazanmış olarak kabul edilir. Çok da uzatmak istemiyorum bu kısımları, oyunu genel hatları ile öğrenmek isteyenler king oyunu nasıl oynanır linkine tıklayarak oyunun genel kurallarını ve oynanış biçimini inceleyebilir.. Aynı zamanda yeni nesil bambaşka bir okey oyunu olan ”Küt Oyunu’nu ” buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz..

King oyunu stratejileri, King oyunu tüyoları

-Kendiniz erken şekilde mecbur kozcu yada mecbur cezacı olarak bırakmamaya çalışın.
-Yüksek ceza içeren ceza oyunlarını siz seçin ve siz yönetin.
-5 elden az alacağınız koz ellerine girmemeye çalışın
-Diğer oyuncuların koz dediği elde 3 veya fazla el alabilmek gayet yeterlidir.
-Eli sağınızdaki oyuncuya vermeye çalışın ki son kağıt atan siz olun
-Kesin olarak yiyeceğiniz ceza kartlarini sona bırakmayın diğer oyuncuların çakarına kalıp fazladan ceza yersiniz
-Eli devredecek kaçış kartlarınız mutlaka olsun yoksa eli sağ kartlar ile alıp el aşağı yaparsınız.
-Ve King, Rıfkı oyununda en önemli husus kendi söylediğin cezayı yememektir. Tabi bunun olabilmesi için de doğru strateji ile ceza belirlemek gerekiyor. İşte biz de size hangi cezaya nasıl karar vermeniz gerektiğini anlatan bir rehber hazırladık..

El Almaz
El Almaz oyunu oyunun en etkili ceza oyunlarından biridir ve çok dikkatli seçilmesi gerekir. Tüm cezaları almanız çok da mümkün olmasa da toplam olarak düşünürsek 650 puanlık bir cezanın yer aldığı bu elde olabildiğince cezalardan kaçmak gerekir. İki elden fazla alacağınızı düşünüyorsanız bu cezayı seçmeyin. Fakat genel olarak aklınızın bir köşesinde öncelikli olarak bu cezayı seçmek doğru bir tercih olacaktır. Yüksek ceza potansiyelli elleri diğer oyuncuların tercihine bırakmak sizin hazırlıksız yakalanmanıza ve fazla ceza almanıza sebep olacaktır. Elinizde bir taraftan(karo, maça,sinek,kupa) az sayıda kart olması bu tarz bir elde işinizi kolaylaştırabilir. Elinizde yer alan yüksek kartları çakar olarak atabilirsiniz.
Her türden kartın 2 tür döneceğini öngörerek hesap yapabilirsiniz..
İlk tur için 2 3 4 5 6 ve 7 nolu kartlar el almamanızı sağlayabilir.. Yalnız burada 5 6 ve 7 nolu kartların ilk turda el almaması konusunda rahat olmak için aynı türden en az 3 kartınızın olması gerekmektedir.
Elinizdeki as papaz ve kızların toplamı 3 den fazla ise bu eli tercih etmeyin..
Şekildeki el örneğinde çok rahat bir şekilde olmasa da el almaz ceza eli tercih edilebilir.

king oyunu tüyoları
el almaz


Kupa çıkışı yaparak oyunu başlattıktıp eli diğer oyunculara verip elinizdeki karo veya maça büyüklerinden kurtulmaya çalışabilirsiniz.. Kupa türündeki küçük kağıtlar sizde olduğundan diğer oyuncular muhtemelen kupa çıkışı yapmayacaktır. El size gelirse eli sağınızdaki oyuncuya vermeye çalışın. Oyun sağınızdan döndüğünde en son kartı siz atacağınızdan büyük sayıları kaçabilirsiniz..
El almaz elinde de diğer tüm ceza oyunlarında olduğu gibi el dönerken çıkan tüm kağıtları saymanız gerekiyor. Resimlerde ilk ele göre nispeten daha iyi el almaz seçilebilecek el örnekleri var…

el almaz
el almaz

Kupa Almaz
Bu ceza elinde yapmanız gereken en önemli şey kupalarınız ile ilgilenmek. El almaz elinde tüm kartlar için düşündüğümüz döngüyü öncelikli olarak kupalar için düşüneceğiz. Yani diğer türler için yüksek kartlar bulunan ellerde kupa kartlarınız düşük ise bu eli tercih etmek daha uygun olacaktır. Kupa sayınızın fazla olması ve küçük kartlar olması bu ceza eli için mutlak avantaj olacaktır. Bu eli bir kaçış eli olarak da düşünebilirsiniz eliniz herhangi bir cezaya uygun değilse ve ceza söylemek zorunda iseniz bu eli seçerek az ceza puanı ile yirtabilirsiniz..

Rıfkı
Kupa almaz eline çok benzer bir eldir. Aslinda kupa almaz eline göre daha çok tercih edilmesi gereken bir ceza türüdür. Tek seferde 320 ceza puanını başka bir oyuncuya eklemek gayet iyi bir hamle olacaktır. Elinizde daima el almaz, Rıfkı, son iki gibi elleri arayın.. Rıfkı eli iki şekilde tercih edilebilir. Kolay olan seçim Rıfkının sizde olduğu şekildir. Rıfkı sizde ise ve 4 ve daha fazla kupanız var ise Rıfkı tercih edebilirsiniz. 4 kupa riskli olabilir fakat içinde Rıfkı olan 5 kupanız var ise çok buyuk bir ihtimalle Rıfkınızı diğer oyunculara sallamış olursunuz. Rıfkı sizde değilse ve yine 4, 5 kupanız var ise Rıfkıyı çıkarma şansınız artacaktır burada dikkat etmeniz gereken şey diğer türlerden olan kagitlarinizin da düşük olması gerektiğidir. Kupa yolu açıldıktan sonra üst üste kupa çekilerek Rıfkı çıkartılır.. Yalnız işler istediğiniz gibi gitmezse Rıfkıyı yeme ihtimaliniz de yüksektir.. Bu yüzden Rıfkı sizde iken bu eli tercih etmek daha mantıklı olacaktır..

Kız Almaz veya Erkek Almaz
Bu iki oyun da benzer anlayış ile düşünülmelidir.. Elinizde 2 den fazla ceza kartı var ise bu ele girmek mantıklı olmayacaktır. Elinizde bir ya da iki türden fazla sayıda küçük kart var ise o türden olan cezaları ve hatta çakara gelebilecek diğer cezaları da çıkartabilirsiniz. Bu eli oynarken sizden sonra atılacak iki kart varsa ilk turlardan ceza alacak büyük kart atıp risk almayın. Fakat kesin olarak alacağınızı düşündüğünüz cezalar için de çok beklemeyin çünkü 2. Veya 3. Turlarda çakar olarak fazladan ceza yemeniz çok olasıdır.

Son İki
Son iki oyunu da rakiplerinize yüksek miktarda cezayı toplu olarak yedirebileceğiniz bir ceza oyunudur. Son iki oyununu tercih edebilmeniz için elinizde mutlaka birden fazla türde son ikiye kalmayacak kağıtlar olmalıdır. Bu elin el almaz elinden farkı elinizde yüksek kartlar olsa bile seçebilmenizdir. Hatta düşük kartların yanında yüksek kartların da olması avantajdır. Yüksek kartlarınız sayesinde diğer oyuncuların eli sizden almasını engelleyip oyunu yönlendirebilirsiniz. Elinizde yüksek kartlar bulunan bir tür için de mutlaka üst üste o tür kağıt çekebilmelisiniz. Unutmayın ki bu ceza oyununda sizin sağlam türlerinizi diğer oyuncular çekmek isteyecektir. Tek bir türe güvenerek kesinlikle oyuna girmeyin. Zayıf olduğunuz tür için de ya az sayıda yada fazla sayıda kart sahibi olun ki ya kartları kaçın yada son ikiye gelmeden o türe ait tüm kartları çekebilmiş olun.. Unutmayın son iki oyununda zayıf olduğunuz türde kartları çekmek için fazla şansınız olmayacaktır. Diğer oyuncular eli size vermeyecek şekilde oynayacaklardır. Hamlelerinizi erken yapmaya çalışın ki oyunu siz yönlendirin.

Şimdi örnek olması amacıyla rastgele seçilmiş eller için hangi cezalar seçilebilir örnek olarak vermek istedik. Bu örneklere bakarak da tüm bu anlattıklarımızı değerlendirebilirsiniz.. Buradaki ellerin tamamı mecbur olarak ceza okunması gerekir şekilde değerlendirilmiştir. Tüm ceza seçenekleri değerlendirilecektir.. Herkese iyi eğlenceler..

-Bu tarz bir elde erkek almaz ya da kız almaz seçenekleri bariz bir şekilde uygun değildir.
-Son iki ve el almaz için uygun küçük kartlar da mevcut değil.
-Normalde içinde Rıfkı bulunan 5 kupa Rıfkı eli için çok iyi bir seçenektir fakat yan ellerden eli dışarıya verememe ihtimaliniz yüzünden bu el için en uygun alternatif KUPA ALMAZ dır!

Bu el tam bir SON İKİ elidir.. yüksek kartlarınızı çekerek elinizdeki düşük kartlar ile son ikiyi bekleyebilirsiniz..

Bir SON İKİ eli daha..

EL ALMAZ eli için güzel bir örnek.. Maça da şansınız yaver giderse hiç el almadan oyunu kapatabilirsiniz.

4 3 3 3 şeklinde dağılmış bir Rıfkılı kupa eli.. Toplam 4 kupa var.. Çakara gitme şansınız görünmüyor KUPA ALMAZ demek en doğrusu..

King oyunu tüyoları

Aslında bu el birçok oyunu oynayabilir, maça ve karonun tek parça halinde olması eli oldukça rahatlatıyor.. Fakat bu şekildeki bir elde en garanti tercih RIFKI olacaktır.

King oyunu tüyoları

Bu elde elinizdeki büyük kartlar sebebi ile kupa almaz yada el almaz seçemezsiniz, rıfkı da kötü bir tercih olacaktır. Kız almaz veya ERKEK ALMAZ en iyi seçenek gibi görünüyor sineklerinizi kaçarak elinizdeki ceza kartlarını atabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

King Oyunu Tüyoları, King Oyunu Ceza Seçimi Nasıl Yapılır?” konusunda Bir Fikir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir