Küt Oyunu Rehberi! 101’in Papucu Dama Atıldı!

Küt Oyunu Okey versiyonu yaklaşık 4,5 senedir bildiğimiz ve zevkle oynadığımız bir oyun. Malesef internette oyunla ilgili çok fazla bir bilgi yok. Oyun kurallarının detaylıca anlatıldığı bir rehber de yok. Bu sebeple size bu harika Okey Küt Oyununu açıklayan bir rehber oluşturacağız. Küt oyunu nasıl oynanır işte karşınızda okey taşlarıyla küt oyunu..


Öncelikle belirtmek isterim ki ben şahsen Normal Okeyden nefret eden biriyim. 101’den ise biraz daha az nefret ediyorum. Çok ama çok sıkıcı gelir genelde. Üniversitede garip şeyler keşfetmeyi seven bir arkadaşımız (@asenaunverdi kendisine selam olsun 🙂 ) sayesinde bu oyunla tanışmıştık. Küt oyunu hakkında duyumsadiğım şey Amerikano iskambil oyununa benziyor olması. Amerikano ise benim bildiğim bir oyun değil bu yüzden kıyaslama yapamayacağım. Oyun hakkında açıkçası size tarihçe vs veremesem de oyundan zevk alabilmenizi sağlayacak tüm detayları görsellerle açıklayacağım.


Yalnız önden belirtmemde fayda var oyun ile ilgili bazı kurallara ben arkadaş çevrem ve keyifimin kahyası karar vermiştir ve uzun süredir de bu şekilde oynamaktayız. Gelelim oyun rehberimizde..

Okey Küt Oyunu Nasıl Oynanır

Oyun genel hatlarıyla okey mantığı ile oynanıyor. Amacınız yine elinizdeki tüm taşları per haline getirerek oyunu bitirmek. Oyun oynanış konusunda normal okey ve 101 den ayrılıyor.

Küt Oyunu Oyun Kuralları

 • -Oyun Her el başında belirlenen görevleri yapmak üzerine kurulu.
 • -El görevini tamamlamadan açamazsınız ve açmadan bitemezsiniz.(Elden bitiş eli hariç)
 • -El görevini açtıktan ancak bir tür sonra elinizdeki diğer perleri açabilir ve işlek yapabilirsiniz.
 • -Küt=Aynı sayı farklı renk ile yapılan per.
 • -Seri=Ardışık sayılar ve aynı renk ile yapılan per.

-Küt Oyunu Görevleri:

3’lü Küt

okey küt oyunu kuralları
3lü küt

3’lü Seri

okey küt oyunu kuralları
3lü seri

4’lü Küt

okey küt oyunu kuralları
4lü küt

4’lü Seri

okey küt oyunu kuralları
4lü seri

4’lü Küt 3’lü Seri

okey küt oyunu kuralları
4lü küt 3lü seri

3’lü Küt. 4’lü Seri

okey küt oyunu kuralları
4lüseri 3lü küt

5’li Seri

okey küt oyunu kuralları
5li seri

2 Tane 4’lü Küt

okey küt oyunu kuralları
2 tane 4lü küt

2 Tane 4’lü Seri

okey küt oyunu kuralları
2 tane 4lü seri

4’lü Küt 5’li Seri

okey küt oyunu kuralları
4lü küt 5li seri

5 Tane Çift (özel el)

Elden Bitiş

TÜM BU RESİMLER KÜT OYUNU EL KURALLARINA ÖRNEK OLARAK YÜKLENMİŞTİR. FARKLI KOMBİNASYONLARINI TABİKİ DE UYGULAYABİLİRSİNİZ.

OYUNUN OYNANIŞI

-Küt Oyununda taşlar 101 deki gibi 7 şerli diziliyor 3 kişi 14 taş ile başlarken fazla taş sahibi 15 taşla başlayıp yere taş atarak oyunu başlatıyor.
-Oyunun bir büyük farkı da atılan taşı herkes alma hakkına sahip ve öncelik hakkı atılan taşa en yakın oyuncudan en uzak oyuncuya doğru sıralanıyor. Taşı almak isteyen oyuncular ”Alıyorum” diyerek belirtiyorlar alma önceliği olan ve almak isteyen atılan taşı alıyor.
-Atılan taşı alan kişi ilk öncelikli oyuncu değilde (yani atanın hemen sağındaki oyuncu) Diğer oyunculardan biri ise atılan taş ile birlikte ortadan taş çeker yani iki taş almış olur.
-Ortada çekilecek 7 taş kaldığında ikinci ve üçüncü öncelikli olarak atılan taşlar alınamaz.
-Elinde tek taş kalan oyuncu küt demek zorundadır aksi halde bittiğinde ceza yer.
-Tüm bunlarla birlikte oyunda el görevini yaparak görevini yere açan ve elinde kalan diğer tüm taşları da per haline getiren kişi bitmiş ve eli kazanmış sayılır. -100 Ceza puanını silinir.
-Diğer oyunculardan el görevi tamamlamış ve görevi açmış oyuncular ellerinde kalan sayı toplamı kadar ceza yerken açamayanlar 200 sayı ceza yer.
-İşlek atan, okeyi açtığı yerden alınan, yanlışlıkla okey atan ve biri bittiğinde açmış olmasına rağmen istakasında okey kalan kişi 50 sayı ceza yer.
-Okey ile bitince,elden bitme oyununda ve çifte açma oyununda bitildiğinde diğer oyuncuların cezaları 2 ile çarpılırken biten kişinin cezalarından -200 sayı düşülür.
-Cifte bitme eli özel kuralı= Normalde atılan taşı alma önceliği bu elde değişir. Atılan taşın çifti kimde ise o kişi taşı almak zorundadır. Ve oyuncular çiftlerini mutlak yere açmak zorundalardır. Çift sayısı 5 olduktan sonra normal perler ile el düzenlenir.
-Tüm eller bittiğinde en çok ceza sayısı olan kişi oyunu kaybetmiş sayılır.

Küt oyunu çok karışık gibi görünse de oynamaya başlayınca öğrenmesi oldukça kolay ve gerçekten normal okey ve 101 den kat ve kat eğlenceli.
Stratejik olarak bazen yerden çok taş toplamak işe yararken bazen de elinizi gereksiz kalabalıklaştırabiliyor.

Elimden geldiğince okey küt oyununu detaylı anlatmaya çalıştım sormak istediğiniz birşey olursa yorum yapabilir veya iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. Oyunu benden duyup denemeniz ve beğenmeniz beni ayrıca mutlu edecektir. Her daim eğleniyor olmanız dileği ile…

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

Küt Oyunu Rehberi! 101’in Papucu Dama Atıldı!” konusunda Bir Fikir

  1. Yaklaşık 15 yıl önce oynayıp kurallarını not almadığım kafamı taşlara vurduğum oyun çok aradım ama bulamamıştım cooook teşekkür ediyorum çok mutlu oldum 🤗

    1. Bir sorum olacak naçizane… Oyunlarda açmak için 1 tane üçlü küt yetiyor mu mesela? Bu kuralı net hatırlayamadım

  1. Bildiğim bir uygulama yok açıkçası ama ben olsa da o kadar tat vermeyeceğini düşünüyorum.. Canlı canlı oynamanın tadı farklı..

 1. Çok dandik bir oyun, ben hiç sevmedim, merak gidermek için öğrendim. Adı da faul. 101, king, bridge, hatta klasik okey bundan zevkli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir