Patlıcanlar Nasıl Kurutulur? Patlıcan Kurutma Püf Noktaları!

Bu yazımızda size patlıcanlar nasıl kurutulur, patlıcan kurutma püf noktaları, patlıcan nasıl ipe dizilir gibi sorularınızı cevaplayacağız.. Malum yaz mevsiminin gelişiyle birçok sebze ve meyveye en taze ve en ekonomik şekilde ulaşır olduk. Son zamanlarda geleneksel kışlık hazırlıkları belirli bir kesimle sınırlı kalmak yerine ekonomik ve sağlıklı gıdaya ulaşmak isteyen herkesin tercihi oldu. Patlıcan nasıl kurutulur konusunda deneyimsiz olanlar ve İlk kez deneyenler için gelin başlayalım detaylara..

Dolmalık Patlıcanlar Nasıl Kurutulur
Dolmalık Patlıcan Nasıl Olmalı

Patlıcanlar Nasıl kurutulur demeden önce doğru patlıcan seçimi yapılması gerekir. Dolmalık Patlıcanlar enine çok geniş olmayan hatta ince sayılabilecek ve uzun olanlarından seçilmeli. Patlıcanların taze ve tohumsuz olmasına özellikle dikkat edin. Pazarlarda torba torba patlıcan alan teyzeler var ise onlara uyum sağlayabilirsiniz.

Patlıcan Kurutması Nasıl Yapılır


Patlıcanların yeşil saplarını kesip attıktan sonra patlıcanları dolmalık olacak şekilde parçalara ayıralım bu aşamada patlıcanlar üzerinde kum toprak vs. olmadığı sürece yıkamanız gerekmiyor. Patlıcanları Dolma olacağı ile olabileceğiniz gibi bıçakla doğru teknik kullanarak çok daha hızlı ve düzgün şekilde oyabilirsiniz. Böylece patlıcan içlerini temiz bir şekilde çıkarıp farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. İnce bir bıçak kullanarak içini daire şeklinde dış kabuğundan ayıracak şekilde kesip sonrasında da dip kısmından ince şekilde bıçağı geçirerek ayırdığımız parçayı yatayda patlıcanlardan ayırıp içini çıkarmış oluyoruz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var.. Birincisi patlıcanların kabuk ve dış yüzeyi ne çok ince ne de çok kalın olacak şekilde kesmeyin kalın bırakırsanız zaten hoş olmayacaktır fakat çok ince bırakırsanız da patlıcan tadı alamazsınız.

Patlıcanlar İpe Nasıl Dizilir

Patlıcan kuruturken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus patlıcanlar ipe nasıl asılır hususudur. Kullanacağınız ip halk arasında yorgan ipi olarak tabir edilen ip olabilir. Bahsettiğimiz beyaz orta incelikte ip rahatça işinizi görecektir. Temiz bir iğne yardımı ile patlıcanların kapalı olan alt bölümlerine yakın olacak şekilde ipten geçirelim. Bunu yapıyoruz çünkü patlıcanların ağzı açık yüzeylerinin astığınız anda yere doğru bakması gerekiyor aynı zamanda ipi olabildiğince gergin asıp patlıcanlar birbirine değmeyecek şekilde ayarlamalısınız. Aksi taktirde patlıcanlarınız doğru kurumayıp çürüyebilir. İpe dizdiğiniz patlıcanları 1,2 dakika soğuk suya daldırıp çıkarmanız içinin kararmaması ve acılığının gitmesine yardımcı olacaktır.

Bu şekilde hazırladığınız patlıcanlarınız bulunduğunuz bölgeye göre 1~3 hafta aralığında kuruyacak ve kışın kullanılmak üzere hazır duruma gelecektir. Elimizden geldiğince dolmalık patlıcanlar nasil kurutulur anlatmaya çalıştık.. Afiyetle, sağlıkla yemeniz dileğiyle…

Bu yazımızda size patlıcanlar nasıl kurutulur, patlıcan kurutma püf noktaları, patlıcan nasıl ipe dizilir gibi sorularınızı cevaplayacağız.

Ucuza Tatil Yapmak! Ekonomik Tatil Planı Nasıl Yapılır? TIKLAYIN!

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

One thought on “Patlıcanlar Nasıl Kurutulur? Patlıcan Kurutma Püf Noktaları!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: