Bir Başkadır.. Çok Anlamadık ama Çok Hissettik

Bir başkadır dizisi Netflix’te çok yeni olmasına rağmen oldukça ilgi gördü. Her yerde dizi ile ilgili etkileşimlere maruz kalıyorsunuz. Biz de bu dillere dolanan Bir başkadır dizisi nasıl bir bakalım istedik. İşte Bir Başkadır dizisi yorum ve hissettiklerimiz..

Öncelikle dizinin genel durumundan bahsedelim. Dizi gerçekten çok harika ve izlerken kesinle duraksamak istemiyorsunuz.Netflix’te Türk yapımı bir dizinin daha böyle tadı damakta bırakıyor olması oldukça sevindirici. Melisa’nın dizide söylediği gibi totale yapılmış bir dizi değil de kaliteli bir netflix dizisi olduğu tartışılmaz. Dizide aslında direkt olarak yansıtılmak istenen bir olay örgüsü yok gibi duruyor. Dizinin bir bölümü bittiğinde aklınızda olup biten olaylardan çok karakterlerin iç dünyası ile ilgili keşiflerinizde yol kat ediyorsunuz. Özenle seçildiği belli olan dekorlar kostümler ve üzerine çalışılmış karakterler ile  her bölümde sanat için yapılmış kült bir film tadı alıyorsunuz.

Ve gelelim dizinin top yaptığı Bir başkadır dizisini bambaşka hale sokan o ayrıntıya..

Öykü Karayel…

Bu tarz bir oyunculuk çok uzun zamandır karşılaşmadığınız nitelikte. Rolünü iyi yapıyor demek bile yetersiz kalıyor. Sanki öykü Karayel aslında hep Meryem’miş gibi hissediyorsunuz. Aslında dizinin tüm karakterleri için genel olarak böyle bir durum var karakterlerin tamamı gerçekte o kadar var gibiler ki..

Şimdi bu ana kadar size genel hatlarıyla bir başkadır dizisi yorumlamaya çalıştık. Bundan sonra söyleyeceklerimiz bir miktar spoiler içerebilir fakat yine yüzeysel olarak ele almaya çalışacağız.

Dizide sadeliğin çarpıcılığı direk sizi içine alıyor. Bir başkadır konusuyla ve tüm karakterleriyle bu sadeliği elmas gibi işliyor. İlginç bir şekilde entrika yok yada kötü bir adam yok. Herkes iyi demek değil tabi ama direk kötü bir karakter içermiyor. Farklı aile yapılarına, kültürlere sahip birkaç sade insanın içlerindeki aşamadıklarına ve bastırmışlıklarına şahit oluyorsunuz. Ve tüm bunlar aslında dahil oldukları aile ve çevreden kaynaklı içsel bunalımlar olduğu önermesinde bütünleşiyor dizi. Ve en güzel yanı ise birbirine çok uzak bu sade insanların  iç hesaplaşmalarında birbirlerine ne kadar benzediği ve birbirleriyle iyileştiklerini görüyorsunuz.

Anlaşılması zor ama hisli cümlelerle anlatıyoruz ama dizi de tam olarak bunu yapıyor anlamaktan çok hissediyorsunuz.

Meryem,Peri,Yasin,Ruhiye,Hayrunnisa ve hilmi ilk sezon sonunda iç hesaplaşmalarında biraz olsun yol kat edebilmiş iken; Gülbin,Gülhan,Melisa ve Sinan için bir sonraki sezonları bekleyeceğiz gibi görünüyor.

Tabi bir de Ali Sadi Hoca var.. Gerçekten üzüldük hocamıza, gelecek sezonlarda yüzünü biraz güldürürseler çok sevineceğiz..

Sonuç olarak Bir Başkadır dizisi görmeye alışık olmadığımız derecede sağlam karakterler ile izlenilmeyi hak eden hisli bir dizi.. Netflix‘e verdiğimiz paranın  bir kere daha karşılığını almış hissediyoruz. Sadece Bir Başkadır izlemek için bile Netflix’e üye olunabilir açıkçası. Çağımız ve bilgisizliğimizden kaynaklı olarak daha önce çok aşina olmadığımız Ferdi Özbeğen’i deneyimlemek de ayrı güzeldi. Ferdi Özbeğen Bir Başkadır ilişkisini de gelecek sezonlarda anlayacağız sanırım. Bazı yerlerde dizi bam tellerine dokunmaktan kaçındı; pat pat vurmak, göze sokmak istemediler bir şeyleri.. bu da gözümüzden kaçmadı, belki de böylesi daha iyi oldu..

Gelecek sezonda buluşmak üzere…

Dizi ile ilgili görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz iletişime geçebilirsiniz.. Bir sonraki yabancı dizi önerimize kadar..Sağlıcakla kalın..

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

2 thoughts on “Bir Başkadır.. Çok Anlamadık ama Çok Hissettik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: