İran Kedisinin Özellikleri, Almadan Önce Mutlaka Okuyun!

İran kedisinin özellikleri hakkında zamanında çok araştırma yapmış fakat genel ifadeler dışında ayrıntılı bilgilere ulaşamamıştık. İran kedilerinin özellikleri, iran kedisi karakteri, iran kedisi bakımı gibi tüm konular hakkındaki tecrübelerimizi sizler ile paylaşacağız.

İran kedisinin özellikleri içeriğimizde yer alan tüm bilgiler iran persian kedisinin çeşitlerinden olan Chinchilla kedisi özellikleri konusunu da kapsamaktadır. Hatta birçok cins kedi bakım rutinleri yönünden benzerlik göstermektedir.

iran kedisinin özellikleri
İran kedisi karakteri

Genel olarak kıskanç bir karakter yapısına sahipler. Yakın çevremizde iki ve bizim kedimiz olmak üzere toplamda üç güzel iran kedimiz var. Malesef üç kedinin de ortak yanı birbirlerinden hoşlanmamaları. Bizim kedimiz ekstra olarak çocuklardan da nefret ediyor ve kaçıyor. Çok fazla sırnaşık değiller, günün yalnızca belli bölümlerinde ebeveynlerine yanaşıyorlar. Aşırı duygusal yapıları var ve bu nedenle onlara kızdığınız zaman küsüp tavır alabiliyorlar. Oyun oynamayı çok seviyorlar fakat çok haylaz bir karakterleri yok. Evi talan eden ve durmadan oraya buraya atlayan cinsten bir kedi cinsi değil.

İran kedisinin fiziksel yapısı

Uzun güzel tüyleri var ve maalesef biraz fazla tüy döküyorlar. İran kedilerinin bacakları vücutlarına oranla biraz kısa yavru dönemlerinde tuvaletlerini doğru şekilde yapmaları biraz zaman alabiliyor. Burunları çok kısa ve bu durum onlara harika bir görünüm kazandırsa da gözlerinin sürekli akmasına sebep oluyor. Her gün gözlerini silmek zorundasınız. İran Chinchilla kedilerinin ve diğer kesik burunlu kedilerin tamamında bu durum mevcut. İran kedilerinin yüz ifadeleri genel olarak üzgün bir surat ifadesi gibi oluyor fakat İran Chinchilla türü kediler biraz daha normal görünüyorlar. İki şekilde de gerçekten çok sevimliler. Daha detaylı görseller ve videolara ulaşmak istiyorsanız kedimiz Mia’nın İnstagram adresine göz atabilirsiniz.

İran kedisi hakkında bilinmesi gerekenler
iran kedisinin özellikleri

-Çok zeki kediler değiller. Tekir kedilere oranla..
-Aşırı hareketli değiller. Oyun oynamaya bayılıyorlar fakat yaramaz dağıtan bir halleri yok. Tekir kedilerin girmedikleri yer kalmaz.
-Çok sırnaşık değiller. Sadece günün bazı anlarında.
-Yemek seçerler ve yemek sebebiyle ishal olabiliyorlar bağırsak yapıları hassas.
-Çok farklı bir ses tonları var kesinlikle normal bir miyavlama değil hatta “miyav” sözünden çok “anne” diyor sanki bizimki.
-Günün büyük bir bölümünde uyuyorlar ve doğru alıştırsanız geceleri sizi rahatsız etmeyip yalnızca yanınıza kıvrılırlar fakat sabah kendisini size sevdirmek için gerekirse sizi zorla uyandırır.

Eğer yazımızı beğenip bir iran kedisi almaya karar verdiyseniz Kedi Bakacaklara Tavsiyeler adlı içeriğimize mutlaka göz atın!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

İran Kedisinin Özellikleri, Almadan Önce Mutlaka Okuyun!” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir