Kedi Bakımı Masrafları, Kedi Beslemek İsteyenler İçin Kedi Ürünleri Maliyeti

Kedi Beslemek isteyenler için hemen hemen ilk konu Kedi Bakımı Masrafları olmuştur. Evcil hayvan beslemek getirdiği sorumluluklar kadar maddi olarak da beraberinde yükler getiriyor. Kedi aşı masrafları, kedi besleme maliyeti, kedi malzemeleri, kedi ürünleri fiyatları merak edilen konulardan. Birebir deneyimlerimiz ile elde ettiğimiz bilgileri sizlerle paylaşıp asgari düzeyde ihtiyacınız olan ürünler ve giderlere ait kalemler yazımızda.

Kedi bakımı masrafları denilince öncelikle bir kediye ihtiyacınız var tabi ki. Dostunuza bir barınaktan ya da şanslıysanız sokakta karşılaştığınız evsiz bir yavru sahiplenerek ücretsiz bir şekilde kavuşabilirsiniz. Bazı kişiler tarafından ticarete dönüştürülen bu mevzu hayvan haklarını ihlal etmekte ve onlara zarar vermektedir. Bu sebepledir ki direkt olarak hayvan ticaretine katkıda bulunmamanızı öneriyoruz. Hali hazırda kedi sahiplerinin baktığı kedilere ait yavrular denk gelebiliyor, bu şekilde sevgi ile büyütülmüş bir yavruyu bakım maliyetleri karşılığında veya ücretsiz bir şekilde sahiplenebilirsiniz. Bu konu tamamen değişken bir durum olduğundan direk fiyat vermek doğru olmayacaktır.

Kedimiz hazır gelelim diğer masraflara.. Asgari olarak ihtiyaç duyacağınız kedi ürünleri;

-Kedi Kumu

Kedi kumu kediniz için olmazsa olmazlardandır. Kişisel tercihimiz topaklanan kumlardan yana bu tarz kumlar içerisinde dışkının temizlenmesi çok daha pratik ve steril olmakta. Ortalama kalitede topaklanan 10 Litrelik bir kedi kumu 30 – 40 TL civarında. Aylık olarak bizim tercihimiz en az iki kez kum değişimi yapmak şeklinde. Her seferinde azami 7.5 litre kum kullandığımızı düşünürsek aylık 15 litre kullanımının bedeli 50 TL civarlarında olacaktır.

-Kedi Tuvalet Kabı
Kedi Bakımı Masrafları, Kedi Beslemek İsteyenler İçin Kedi Ürünleri Maliyeti

Kedi tuvalet kabı da yine olmazsa olmazlarımızdan. Kabın genişçe olması kedinizin rahat bir şekilde tuvalet alışkanlığını kazanmasına ve sorunsuzca işini görmesine yardımcı olacaktır. Ortalama bir kedi tuvalet kabı da 30-50 TL civarlarında ve tek seferlik bir maliyeti olduğundan aylık masraflar arasında değerlendirmeyeceğiz.

-Kedi Taşıma Çantası

Kediniz her ne kadar evcil olup ev dışına çıkmasa da Aşı yapma, Seyahat vs gibi durumlarda kedinizi taşımak için mutlaka bir kedi taşıma çantasına ihtiyacınız olacaktır. Ortalama kedi taşıma çantalarının fiyatı 50-100 TL aralığında. Plastik taşıma kapları yerine biz şeffaf ve hafif olan bir taşıma çantası tercih ettik. Hem kol çantası kadar hafif hemde kedimiz içerisinde sıkılmadan, korkmadan etrafı izleyebiliyor. Kedi taşıma çantasının da tek seferlik bir maliyeti olduğundan aylık masraflar arasında değerlendirmeyeceğiz.

-Kedi Maması

Kedi mamaları çok değişken fiyatlarda. Kedilerin bağırsak yapıları çok hassas olduğundan mamaların kaliteli olması oldukça önem arz ediyor. Ortalama üstü kalitede bir kedi mamasının aylık maliyeti size 60-80 TL aralığında olacaktır. Kediniz büyüyüp geliştikçe yediği mama miktarı artacak ve buna bağlı olarak da mama maliyetiniz bir kısım daha artacaktır.

-Kedi Tırmalama Tahtası

Kediniz mobilyalarınızı, perdelerinizi ve bulduğu her yeri tırmalamasın istiyorsanız küçük yaşta hemen bir tırmalama tahtası edinmek ve onu alıştırmak oldukça önemli. İşinizi görmeye yetecek bir tırmalama tahtası 30-50 TL aralığında.Kedi tırmalama tahtasının da tek seferlik bir maliyeti olduğundan aylık masraflar arasında değerlendirmeyeceğiz.

-Kedi Tarağı

Kedilerin tüy sağlığı da oldukça önemli bir konu 10-20 TL aralığında bir kedi tarağı işinizi görecektir.

-Aşı Masrafları

İç Dış Parazit aşıları Karma, Kuduz, Lösemi vs tüm aşılarımız için biz veterinerimiz ile aşı başına 50 TL olacak şekilde anlaştık. Aşı maliyetleri bulunduğunuz bölgeye göre değişkenlik gösterebilir. Kedi sahiplenmeden önce çevrenizdeki birkaç veterinerden fiyat almanız daha doğru olacaktır.

Tüm bunların dışında isteğe bağlı olarak kedi yatağı, kedi mama kapları, kedi oyuncakları, yaş mama, kedi maltı, kedi su şelalesi, kedi paspası gibi değişik ürünler de alabilirsiniz. Fakat bu ürünler asgari düzeyde kedi beslemenize engel olacak ürünler değildir.

Tüm bu veriler değerlendirildiğinde kediniz size aylık 100-120 TL aralığında bir gidere sebep olurken. Kedi bakımı ürünlerine başlangıç olarak 200 TL harcayarak asgari düzeyde sahip olabilirsiniz.(Aşı Masrafları Dahil Değildir!)

Kedi bakımı masrafları hakkında asgari düzeyde ihtiyacınız olan ürünleri sizler için sıraladık. Umarız ki ihtiyacınız olan tüm bilgileri karşılayabilmişizdir. Minik dostunuzla sağlıklı günler dileğiyle..

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

Kedi Bakımı Masrafları, Kedi Beslemek İsteyenler İçin Kedi Ürünleri Maliyeti” konusunda Bir Fikir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir