Amigurumi Sanatına Ruh Katan Kadın! Semra Keskin!

Amigurumi özellikle son yıllarda ülkemizde de yayılım gösteren bir organik oyuncak tasarım sanatı. Aslen Japonya kökenli olan bu teknik, hanımlarımız tarafından oldukça tercih ediliyor ve ortaya şahane ürünler çıkarıyorlar. Semrahobievi İnstagram hesabı ile tanıdığımız Semra Keskin alanında oldukça başarılı bir Amigurumi Tasarımcısı. Yorumca.com olarak kendisiyle Amigurumi Sanatına, Amigurumiye yeni başlayanlar için tavsiyeler ve kendi hayatına dair etkileyici bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine içten tavrı ve samimi cevapları için ayrıca teşekkür ediyoruz.
Gelelim Merak Edilenlere..
Semra Hanım Merhabalar..
Amigurumi Tasarımına geçmeden önce sizi biraz tanımak istiyoruz. Bize kendinizden bahseder misiniz? Semra Keskin Kimdir? Eğitim hayatı, Aile yaşamı, Değerleri?

Adım Semra keskin, 37 yaşındayım, bir oğlum ve bir kızım var 2 çocuk annesiyim. Üniversite, İlahiyat mezunuyum fakat çalışmıyorum. Evliyim.
Ben Amigurumi tasarımına hobi olarak başladım fakat daha sonra böyle işe dönüştü.

Amigurimi ile nasıl tanıştınız, bu konuda özel bir eğitim ya da özel bir çabanız oldu mu ?

Amigurumi ile nasıl tanıştım; Ben seneler önce tanışmıştım fakat adının Amigurumi olduğunu bilmiyordum. Onmarifet’in blog sayfasında tanışmıştım fakat böyle yaygın değildi buralarda. Daha sonra kız kardeşim vesilesiyle tanışmış oldum ve yapmaya başladım tekrar. Bir eğitim falan almadım tamamen görsellere dayalı videolar izledim. Öyle öyle yavaşB yavaş başlamış oldum. Sizler de Amigurumiye başlamak istiyorsanız, hobi ya da iş yapmak istiyorsanız YouTube kanallarında çok güzel eğitimler veriliyor onları takip edip izleyebilirsiniz. Hangisinin anlatımı daha çok hoşunuza gidiyorsa onları takip edip oyuncaklar ve teknikler öğrenerek siz de yapabilirsiniz. Gerçekten videolar çok yararlı tavsiye ederim.

Sizi takip ettiğimiz kadarı ile sürekli bir üretim ve etkileşim içerisindesiniz? Bu tür bir yoğunlukla nasıl başa çıkıyorsunuz? Bu kadar geniş bir takipçi kitlesine nasıl ulaştınız? Özel hayatınıza vakit ayırmakta zorlanıyor musunuz?

Sürekli etkileşim halinde olmak… Evet gerçekten sürekli bir etkileşim halindeyiz çünkü etkileşim sonucu sayfalarımız aktif oluyor. İnstagram’a, YouTube’a biraz vakit ayırmak gerekiyor eğer yükselmek istiyorsanız. Vakit ayırmak demek illa bir resim paylaşmak ya da video paylaşmak değil. Orada paylaşılan takip ettiğiniz kişileri özellikle Amigurumicilere yani kendi alanınızdaki kişilere yoğunlaşmalısınız. Onlara yorum ve beğeni yapmalısınız ki onlardan da size geri dönüş olsun. Sayfanızdaki yorumlar sizden ürün alacak insanlar için çok gerekli. Çünkü insanlar yoruma bakarlar. Bir sayfanın etkileşimi yorumlara bağlıdır. Ne kadar yorum var? Bu sayfa güvenilir mi? Yorumlardan az çok insanlar sizin güvenilir bir sayfa olduğunuzu anlarlar. Yorumlar çok önemli. Siz başkalarına yorum yapacaksınız ki size yorum ve beğeni yapsınlar. İşte bu yüzden günlük olarak birkaç saatinizi Instagram‘da geçirmeniz gerekiyor. Ben işte akşama kadar oyuncak öreyim sonra geleyim bir resim paylaşayım beğeni isteyeyim bu mümkün değil. Bu söylediklerim İnstagram’da yükselmek isteyen arkadaşlar için.

Erkeğe Alınacak Hediyeler, Sevgililer Günü Erkek Hediyeleri! İçin TIKLAYIN!

Bu durumlar hayatınızı etkiliyor mu vakit ayırmakta zorlanıyor musunuz derseniz.. İlk zamanlar zorlanmıyordum ama evet son zamanlarda zorlanıyorum. Çünkü sayfa sayınız arttıkça sorumluluklarınız da artıyor, Şu bir gerçek sadece YouTube sayfasına veya sadece Instagram’a yönelirseniz bu kadar sıkıntı yaşamazsınız. Hem Instagram hem YouTube’a yönelirseniz her ikisine de büyümeye çalışırsanız benim gibi vakit ayırmak zor oluyor. Ama ne yapıyoruz kendimizden biraz fedakarlık veriyoruz. Gece uyumuyoruz veya daha az uyuyoruz. Çok gezmiyoruz. Bunlardan biraz fedakarlık yaparak yükselmeye çalışıyorum. Amacım bir yerlere gelebilmek. Şu an satış yapmak gibi bir şey düşünmüyorum, ara ara yapıyorum sadece böyle özel istek olduğu zamanlarda.

Çocuğunuz için böyle harika oyuncaklar üreten bir anneye sahip olmak gerçekten muhteşem olmalı. Ürünlerinizde kızınızdan ve onun zevklerinden ilham alıyor musunuz. Onun bu işe bakış açısı nasıl?

Çok güzel bir soru olmuş onun bu işe bakış açısı nasıl? (Gülüyor) Küçükken, İlk zamanlarda her örülen oyuncağın kendisinin olduğunu düşünüyordu. Ama şimdi biliyor ve her oyuncağı istemiyor. Bazen geliyor, ”Anne bunun rengi böyle mi olsa?”, ”Anne burası şöyle mi olsa?” Oğlum bile çok karışır, sadece kızım değil. Çok beğendiği bir şeyden “Anne bundan bana da yapar mısın?” der o bile rica ediyor.. Maalesef rica etmeyen, rica etmeden bir şeyleri soran insanlar için söylüyorum küçük kızım bile rica ediyor! Her oyuncağı da istemiyor çünkü her oyuncak onun ilgisini çekmiyor. Tabii ki onun da bana yardımcı olduğu yerler oluyor, beni çok gaza getiriyor “Ay anne sen harika örüyorsun, senin yaptığın şeyler muhteşem” bayılıyorum mesela onun bu yaklaşımlarına. Çok motive ediyor beni, çok mutlu oluyorum, gerçekten şanslıyım o konuda.

Oldukça etkin ve yüksek takipçili bir kitleniz var. İnsanlarla sürekli iletişim halindesiniz. Sosyal medyanın hayatınıza kattıkları nedir?
Bu kadar göz önünde olmanın zorlukları da var mı?

Sosyal medya benim hayatıma neler katmış olabilir? Ya her çevreden insan tanımış oluyorsun bir kere. İstanbul’dan tutun da ta doğuda herhangi bir yere kadar tanıdığınız birçok insan oluyor. Bunlarla daha yakından İletişim kurduklarınız oluyor. Yurtdışından tanıdığınız oluyor mesela, onlarla belli bir zaman sonra güven sağladıktan sonra arkadaş olabiliyorsunuz. Ne bileyim bir işiniz düşer, bir şey olur.. Mesela Benim kızım hasta olmuştu ta Antalya’lardan bana kozalak şurubu yapıp gönderen dostlarım oldu. Onu buradan tanıdım. Sosyal medya kullanmasam nereden tanıyacağım onları değil mi? Bir yardıma ihtiyacınız olur bir yere gidersiniz o yerde kalmanız gerekir, size kalacak yer bulur yardımcı olur. Bu konularda çok iyi geliyor bence sosyal medyayı etkin kullanmak. Bizim yaptığımız işte hep düzgün insanlar var. Hani belirli bir seviyede dediğimiz insanlar var, güvenilir insanlar. Nasıl güvenebilirsiniz? Az çok onu tanıyarak güvenebilirsiniz. Güven meselesi biraz sıkıntılı tabii ki Ama bence katkısı büyük.

Bu kadar göz önünde olmanın zorlukları da mutlaka var. Örneğin sayfanız büyükse sizi eleştirmeyi hak gören insanlar var. Onu kendine hak görüyor. Sen büyüksen ben sana her şeyi söyleyebilirim, ama sen konuşamazsın. Sen susacaksın, sen kabul edeceksin.. Böyle bir şey yok! Neden bu önyargı var anlamış değilim. Senin sayfa takipçin yüksekse sen zenginsin, sen şöylesin.. Veya sayfa takipçisi yüksekse çok güzel oyuncak örüyor anlamına da gelmiyor. Ben kendimi çok çok iyi yerlerde görmüyorum. Amigurumi artık aldı başını gitti. Çok çok farklı tekniklerle farklı oyuncaklar örülüyor. Ben de çok isterim mesela farklı oyuncaklar örmeyi.. Ama benim hitap ettiğim kitle böyle (buzu ineğini gösteriyor) tatlış oyuncakları seviyor. Göz önünde olmak bir yönden çok iyi ama bir yönden zorlukları da var. Paylaştığınız şeyler çok önemli, siz binlere hitap ediyorsunuz bunu nasıl paylaşırsınız diyebiliyor insanlar mesela. Paylaştığınız şeylere çok dikkat etmeniz gerekiyor. Göz önünde olmanın dediğim gibi artıları varsa eksileri de var.

Semrahobievi İnstagram hesabınızı ve YouTube Kanalınızı gerçekten çok etkin ve profesyonel şekilde kullanıyorsunuz. Tv5 yayınında da gördük ki kamera önünde kendinizi ifade yeteneğiniz ve duruşunuz çok güzel. Bu konularda bir eğitiminiz var mı? Tüm bunları nasıl başarıyorsunuz?

Bu konuda bir eğitimim yok ama küçüklüğümden beri hep böyle bir program yapma hevesim vardı. Yani kendimi hep öyle hayal etmiştim. Konuşmayı çok seviyorum kendimi yazarken değil konuşurken daha rahat ifade edebildiğimi düşünüyorum. Yazı yazarken bazı ifadeleri çok sert kullanabiliyorum. Bu durum bana hep böyle ters tepki yapıyor o yüzden hep konuşmayı tercih ediyorum, DM’den gelen mesajlara da sesli cevap vermek beni daha çok mutlu ediyor çünkü karşı taraf en azından beni yanlış anlamamış oluyor. Bunun için bir eğitim almadım ama dediğim gibi tamamen konuşmayı çok sevmemle alakalı diye düşünüyorum.

Semra Keskin’in konuk olduğu TV5 yayını için tıklayın!

Amigurumi ile uğraşan çok fazla insan var, tasarımların birçoğu birbirine benzese de sizin ürünleriniz gerçekten farkını hissettiriyor. Bunun sırrını açıklayabilir misiniz?

Bunu nasıl açıklayabilirim bilmiyorum Bu tamamen el becerisi ile ilgili diye düşünüyorum. Bir oyuncağı yaparken bir kez bakıp yapmıyorum. Mesela buzu ineğinin ağız kısmını yaparken çok uğraştım. Örneğin kaç kere söktüm, kıvrımlı yaptım, içine dil yerleştireyim diye falan düşündüm.. Söktüm olmadı, yaptım olmadı, ayaklarını beğenmedim tekrar yaptım, çıngırağını beğenmedim tekrar yaptım… Bir şeyi deneme yanılma yöntemi ile yapmak diye bir şey var. Hani orası, şurası böyle diyenler için söylüyorum. Bu oyuncak kolay oluşturulmuyor, kaç defa örüp söküyoruz. Bazen tam yazmayı da unutuyorsun tariflerde sil baştan tekrardan yapıyorsun. Özellikle dikkat ettiğim bir şey yok ama daha tatlı nasıl yapabilirim diye düşünüyorum. Bebeği kağıt üzerinde çiziyorum, çizdikten sonra bakıyorum olmuş mu olmamış mı.. olmadıysa hiç uşenmiyorum ya keserim direk ya da sökülebilcek seviyede ise söküyorum. Kötü olduğunu düşündüğünüz bir yer varsa sökün. Diğer insanlardan bir farkınız olsun. Bu iş tamamen el becerisi, santim ölçerek de yapabilirsiniz kağıt üzerinde çizin.

Yaptığınız Amigurumi ürünlerinde en çok zorlandığınız hangi tasarım oldu? Ortalama bir Amigurumi bebeği ne kadar vaktinizi alıyor?

Bu durum oyuncaktan oyuncağa değişen bir durum. Mesela biz şimdi evden çalışıyoruz. Hem çocuğumuza bakıyoruz, hem ev isleri yapıyoruz, hemde örgü örüyoruz. Bu şekilde yaptığım bir oyuncak benim elimde 3 Gün sürünüyor öyle söyleyeyim.. Çok zorlanırsam yani tarif oluşturuyorsam o 1 hafta – 10 günü bulabiliyor. O da yetişmesi gerekiyorsa.. Çünkü ben çok detaylı çalışmayı seviyorum. Tabi eğer işiniz gücünüz yoksa oturup yaparsanız 2 gün hatta bazen 1 gün de yeterli. Basit oyuncaklardan bahsediyorum, mesela bir tavşan 1 günde bitebiliyor.

Avşar Soda Şişesi Boyama ve Süsleme! Harika Oje Tekniği! İçin tıklayın!

Tasarımlarınızı sosyal medya ve Shopier hesabınız üzerinden satışa çıkarıyorsunuz. Bize Shopier hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu yeterli geliyor mu? Hayatınızı tamamen bu iş üzerinden mi kazanıyorsunuz?

Aslında Sophier’den oyuncak satmıyorum sadece tariflerim var orada. Çünkü ben gerçekten yetişemiyorum. Bu sene Pandemi döneminde sipariş kolay kolay almıyorum çok nadir oluyor. Hayatimi bu isten kazanmıyorum. Youtube üzerinden biraz kazanıyorum. Youtube’a ağırlık verdim onun dışında çok nadir sipariş almaya çalışıyorum. Ama para kazanmak isteyen arkadaşlar için söylüyorum sosyal medya tek satış kaynağı..

Shopier bir uygulama. Güvenli bir uygulamadır. Shopier’i indirdikten sonra orada kendi dükkanınızı oluşturuyorsunuz. Her ürün için ayrı bilgiler giriyorsunuz. İnstagram profilinizde Shopier linkinizi kopyalayın müşteriler o linki görsünler. Satış yaptığınız zaman kargo kodu alarak indirimli kargolu olarak gönderebiliyorsunuz ürünlerinizi. Kargo firmasıyla da anlaşmanıza gerek yok shopier size böyle bir güzellik sağlıyor. Burada dikkat etmeniz gereken tek bir nokta var ürünlerinize ekstra ücret eklemek.. Çünkü Shopier sizden uygulama karşılığında kesinti yapıyor. Bu kesintiler hakkında bilgi alabilirsiniz bize ulaşın kısmından. Mutlaka size cevap verenler oluyor. Shopier daha önceleri İngilizce idi. Birkaç gündür Türkçe oldu. Ürün gönderimi yaparken kargo kodu alıyorsunuz oradan seçmek istediğiniz kargoyu seçiyorsunuz. Mutlaka Yurt İçi Kargosunu seçmenizi tavsiye ederim. Kargo bilgilerini alıp Shopier için geldiğinizi belirtiyorsunuz gerekli işlemleri yapıyorlar. Dikkat etmeniz gereken oyuncağa yansıtacağınız fiyat. Mesela ben basit bir örnek vereyim size benim shopier üzerinden bir tarifim var mesela havaleyle alanlar 30 tl ye alıyorlar. Ancak kredi kartından Shopier üzerinden alacaklar için 33 tl olarak belirledim. Çünkü orada 2.75 tl benden kesinti yapılıyor. Bu size kesintiler hakkında ufak bir örnek olsun. Kesintiler hakkında Shopier’den bilgi alabilirsiniz.

Amigurumi konusunda hep kadınlar göz önünde.. Erkekler de ilgileniyor mu? Öğrenmek isteyen erkek takipçileriniz de var mı?

Benden şahsen bilgi alan olmadı ama bir tane erkek takipçimiz var zaten oyuncak yapıyor. Ama bizzat bana ben bunu öğrenmek istiyorum diye sormadı. Benim oyuncaklarımdan da örmüş. Ben talep almadım bu konuda bilgim yok o konuda.. Yapanlar olsa bile Türkiye’de çok azınlıktadır. Yurt dışında daha yaygın biliyorsunuz.

Eminiz ki tüm tasarımlarınız el emeği olduğundan sizin için oldukça değerlidir.. Fakat gönlünüzde yatan bir yada bir kaç aslan vardır herhalde? En sevdiğiniz hangileri?

Evet benim gönlümde yatan tabi ki Buzağı var. Neden derseniz Buzağı sayfam için çok büyük bir dönüm noktası oldu. Gerçekten Buzağı’yı paylaştıktan sonra ne zaman resmini fotoğrafını paylaşsam o kadar çok etkileşim alıyor ki.. Keşfete mutlaka düşüyor. Keşfette o kadar çok takipçi kazandım ki o yüzden onu söylüyorum.

Amigurumi’ye yeni başlayanlar için tavsiyeler, önerileriniz nedir? Özellikle bu hatayı yapmayın dediğiniz bir husus var mı?

Daima söylüyorum zaten takipçilerime.. Mutlaka Youtube kanalımda verdiğim tariflere birebir uyum sağlarsanız rahatlıkla yaparsınız. Etkileşim için sayfalarınız gizli olmasın gizli sayfalar keşfete düşmez. Sayfalarınız kişisel sayfa olmasın. Ürün satışına uygun olsun. Müşteri girdiği zaman sizin yaptığınız ürünü görebilmeli. Hazır fotoğraf koyup ben buradan sipariş alıyorum diye yazmayın. Çünkü müşteri görmediği ürünü asla sipariş vermez. Bana veriyorlar, güveniyorlar ama ben bile buna rağmen diyorum ki ben önce bir yapayım siz beğenirseniz alin beğenmezseniz bende kalır. Bak ben bile kendime o kadar güvenmiyorum ama müşterilerim bana güveniyorlar. Ama bu güveni lütfen siz kendinizde görmeyin. Önce örün koyun sayfaya.. Çünkü müşteri hüsrana uğradığında bir daha asla sizden urun talep etmiyor. Bir de ürünü gönderirken özenli göndermek lazım. Gerçi simdi yeni arkadaşlar da az çok büyük sayfaları takip edip birbirlerinden görerek güzel ürünler göndermeye başladılar. Herkes dikkat ederse güzel olur etki tepki meselesi biraz.

Son olarak gelecek planlarınız nedir? Üzerinde çalıştığınız bir proje ya da yönelmeyi düşündüğünüz farklı bir alan var mı? Amigurumi sanatını daha ileri bir noktaya taşımayı düşünüyor musunuz?

Taşımayı çok istiyorum aslında çok farkı projelerim vardı. Biraz Pandemi girdi araya biraz da maddi işler girdi o yüzden biraz askıya aldım diyebilirim. Hobi evi açma fikrimden dolayı sayfa ismimi ilk açtığım zamanlardan itibaren hobi evi koymuştum ve değişmedi ismi. Daha o zamanlardan kafama koymuştum, ben bu işle ilgili bir hobi evi açacağım. Hem örgü örebileceğimiz hem satış yapabileceğimiz.. Böyle bir hayalim vardi olmadı ama olmayacak diye bir şey yok. Şu an evimin bir köşesini ayarladım. Önce kendinizi önce mutlu edeceksiniz ki başkalarını mutlu edebilelim. Bir kitap projesi vardı oda pandemiden dolayı askıya kaldı ..12 tane tasarımımı henüz kimse göremedi kenarda bekliyor onları da arada tekrardan düzenlemem gerekiyor…Bu ve buna benzer şeyler var aklımda…

Son olarak siz Yorumca.com’a bana değer verip böyle güzel sorular hazırladığınız için çok teşekkür ediyorum…

amigurumi , semra keskin amigurumi tasarımcısı, semra kenkin instagram, semra keskin buzu, semra keskin amigurumiye yeni başlayanlar için tavsiyeler
Amigurumi Bebekler

Semrahobievi Instagram hesabı ile tanıdığımız Amigurami Tasarımcısı “Semra Keskin” ile Amigurumi ve Kişisel yaşamı hakkında özel bir sohbet gerçekleştirdik. İnanın o kadar merak ettiğimiz şey vardı ki. Semra hanımı ve değerli okuyucularımızı sıkmamak adına sorularımızı en merak edilenler şeklinde özetledik diyebiliriz. Kendisine ait sosyal medya hesaplarını ve konuk olduğu TV 5 yayınını da buraya bırakıyoruz. Sıcak, içten cevapları ve değerli vaktini bizimle paylaştığı için yorumcacom ailesi olarak çok çok teşekkür ediyor ve kendisine başarılar diliyoruz..

SemraHobievi İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYIN!!

Semra Keskin’in konuk olduğu TV5 yayını için tıklayın!

SemraHobievi Semra Keskin Youtube kanalı için TIKLAYIN!!

Semra Dilekçi Kpss Röportajımız İçin tıklayın!!

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

8 thoughts on “Amigurumi Sanatına Ruh Katan Kadın! Semra Keskin!

 • 18 Ocak 2021 tarihinde, saat 18:41
  Permalink

  Cok beğendim röportajı baya faydalı olmuş

  Yanıtla
  • 18 Ocak 2021 tarihinde, saat 21:40
   Permalink

   Sorulari özellıkle çok beğendim hazırlayanların emeğine saglik.

   Yanıtla
 • 18 Ocak 2021 tarihinde, saat 21:07
  Permalink

  İlham verici bir söyleşi olmuş , elinize sağlık .

  Yanıtla
 • 18 Ocak 2021 tarihinde, saat 21:49
  Permalink

  Amigurumi ile ilgili güzel bir o kadar da bilgilendirici olan röportajı okumak benim içim bir zevkti. Emeği geçen herkese teşekkür ederim☘️

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2021 tarihinde, saat 14:50
  Permalink

  Bizi bu güzel oyuncaklarla tanıştırdığınız için teşekkürler

  Yanıtla
 • 20 Ocak 2021 tarihinde, saat 14:48
  Permalink

  Çok kaliteli ve etkili bir yazı olmuş , emeğinize sağlık .

  Yanıtla
 • 20 Ocak 2021 tarihinde, saat 14:49
  Permalink

  Bilmediğim çokça bilgiye bu yazı ile ulaştım teşekkürler.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: