Batman Nasıl Bir Yer Memurlar İçin Öneriler, Batman İli Hakkında Yorumlar.

Batman nasıl bir yer Memurlar İçin Öneriler, Batman ev Kiraları,Batman Sosyal hayatı, Batman yaşam, Batman nasıl bir şehir, Batman’da yaşanır mı, Batman İli Hakkında Yorumlar, Batmanlılar Nasıl olur, Batman Yorum, Batmanda yaşanır mı, gibi sorgularınızın yanıtlarını içeriğimizde bulabileceksiniz.
Batman Nasıl Bir Yer, Batman Fotoğrafları

Batman Nasıl Bir Yer? Güneydoğu anadolunun gelişmekte olan kentlerinden Batman, başka illerden gelen birçok memura ve öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Tayin ve okul tercihleri dönemlerinde işinize yarayacak birçok detayı sizler ile paylaşacağız. Verdiğimiz bilgiler Batman’da geçen 4 sene sonunda edindiğimiz gerçek deneyimlere dayanmaktadır.  İşinize yarayacak bir içerik olmasını umuyoruz.

Batman Nasıl Bir Yer?

Batman merkezi küçük sayılabilecek bir şehir diyebiliriz. Geçmişte Siirt’e bağlı bir mahalle olması sebebiyle sonradan kurulmuş ve geçmişi çok da maziye dayanmayan bir şehir.  Bölgede petrol bulunması sebebiyle şehirleşme yoğunlaşmış. Merkeze 50 km mesafede bulunan Hasankeyf İlçesi dışında çok fazla tarihi bir yer barındırmıyor. Batman Merkez de her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Diyarbakır caddesi diye adlandırılan ve bekli de ülkenin en geniş kaldırımlarının bulunduğu cadde Batman’ın en yoğun ve en merkezi yeridir.  Üç kilometre uzunluğunda bu cadde akşam yürüyüşleri için tüm batmanlıların ortak alanı. Maalesef Batman yeşilliğin ve parkların bol olduğu bir şehir değil. Fakat son zamanlarda yeni yapılaşma alanları ve Belediye girişimleri sonucu şehre ferahlık katacak güzel parklar eklenmiş durumda. Şehrin tamamında rengarenk ışıklarla oluşturulmuş süsleri göreceksiniz. Şehir içi ara yollar maalesef iyi değil altyapı çalışmalarının da etkisi ile çukur ve bozuk yol sayısı oldukça fazla. Trafik yalnızca iş giriş çıkış saatlerinde yoğunlaşıyor. Merkezde yer alan yapılar sıkışık ve eski olsa da yeni yerleşim bölgelerinde yer alan yapılar hem modern yapıya sahip hem de daha uygun fiyatlarla kiralanmakta. Batman çevresine göre alçakta kalması ve şehirde bulunan petrol rafineleri sebebiyle havası kirli sayılabilecek bir şehir.  Söz konusu tesislere uzak alanları tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Maalesef Batman musluk suyu da oldukça kireçli. İçme suyu olarak hazır suları veya arıtma cihazlarını kullanmanız gerekecektir.Lafı geçmişken buraya tıklayarak BATMAN SU ARITMA LİDER FİRMA ile olan röportajımızı okuyabilirsiniz.  Yıl boyu sıcaklık değerleri sıfırın altına çok inmiyor. Kar her sene yağmıyor, yağdığında da en fazla 1 hafta kadar yerde kalmakta. Kasım ayından Nisan ayına kadar kombi yakmanız gerekecektir. İlk doğalgaz faturanız aralıkta, son doğalgaz faturanız ise nisanda gelecek diyebiliriz.  Yazın ise Temmuz ve Ağustos aylarında kavurucu sıcaklık sebebiyle klima kullanmanız gerekecektir.

Batman Nasıl Bir Yer, Batman Fotoğrafları
Batman İnsanı Nasıl? Batmanlılar Nasıl Olur?

Bizim gözlemlediğimiz net bir durum var ki Merkez Batmanlı diye tabir edebileceğimiz insan sayısı çok az. Bu durum Batman’ın sonradan oluşmuş bir il olmasından kaynaklanıyor. Burada yaşayan insanların geneli  komşu il ve ilçelerden göçmüş aileler.  Nüfusun çoğunluğu kürt kökenli ailelerden oluşuyor. Sosyal hayatta Kürtçe ve Türkçe ortak olarak kullanılmakta. İnsanlar oldukça misafirperver ve yardımseverler. Muhafazakar insanların oranı oldukça fazla. Koçer olarak adlandırılan geçmişte göçebe olarak yaşamış aileler var. Arap kökenli aileler de azımsanmayacak kadar fazla. Memur ve öğrenciler de merkez nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Batman Nasıl Bir Yer, Batman Fotoğrafları
Batman da ekonomi nasıl? Batman Ucuz mu Pahalı mı?

Bu konuyu belli açılardan değerlendirmek gerekiyor.  Batman güçlü yerel marketlerin yer aldığı bir şehir.  Bilinen ulusal çapta zincir marketlerin bile rekabet etmekte zorlandığı yerel market zincirleri var. Birçok ürünü toptan fiyatına bulmanız mümkün. Kiralar diğer şehirlere oranla daha makul seviyelerde, yeni imara açılmış alanlar sayesinde konut sayısı artmış durumda. Farklı illerde çok daha yüksek fiyatlara alabileceğiniz nitelikte evleri Batman’da neredeyse yarı fiyatlara satın alabilirsiniz. Her yere yürüyerek ulaşabileceğiniz bir yer olduğundan ulaşım maliyetleriniz sıfıra inecektir.

Batman ünlü cefan kavunu Batman Nasıl Bir Yer, Batman Fotoğrafları
Batman ünlü cefan kavunu
Batman Eğitim İmkanları

Batman’da da diğer güneydoğu illerinde olduğu gibi eğitime oldukça önem veriliyor. Köklü ve başarılı devlet okulları mevcut. Dershane, özel okul ve kurs olanakları mevcut olsa da çeşitlilik konusunda Büyükşehirler gibi değil. Bir Kpss dershanesiyle olan deneyimlerimiz gösterdi ki ücret konusunda bariz ucuz olsa da Büyükşehirde  gittiğimiz dershaneler daha kaliteliydi.

Batman Üniversitesinin (Devlet Üniversitesi) iki adet kampüsü var. Merkez  kampüsü yer olarak tam Batman merkezde yer alıyor.  Awm ve çarşının hemen yanıbaşında. Batıraman kampüsü ise maalesef merkeze biraz uzakta ve etrafında hemen hemen hiçbir yerleşim yeri yok. Kampüs yapısı yeni ve geniş bir alanda fakat kesinlikle merkeze ve yerleşim yerlerine uzak olması konusunu iyice düşünün.

Batman Nasıl Bir Yer, Batman Fotoğrafları
Batman Sosyal Yaşamı Batman Kültürel Özellikleri

Batman da iki adet orta ölçekte Awm bulunuyor.  Kıra dağı olarak adlandırılan bölgede geniş ufak bir kanyonu izleyen piknik alanları mevcut. Tpao kampus ve lojman alanı sınırları içerisindeki çeşitli yeşil alanlar, restoranlar ve kafeler ailelerin uğrak merkezi. Şehirde;  Sinema salonları, Bowling salonları, At çiftlikleri, Spor Salonları, Kapalı yüzme havuzları ve Aquapark var. Çeşitli halı sahalar, bisiklet yolları, yürüyüş parkları da yer almakta. Yeme içme konusunda tüm Güneydoğu illeri gibi ileri seviyede diyebiliriz. Starbucks, Alaçatı Muallebicisi, Mualla, Osmanlı Kahvecisi, Mado, Petrol Cafe vb.  birçok kurumsal firma şehirde mevcut.  Şehirde ufak çaplı etkinlikler konserler ve oyunlar her daim düzenleniyor. 2022 senesinde Batman Belediyesi her ay düzenli olarak etkinlik takvimleri yayınladı ve tiyatro, konser, sergi, söyleşi birçok Türkçe ve Kürtçe etkinliğe ücretsiz olarak ev sahipliği yaptı. Belediyenin internet sitesinden bu geçmiş etkinliklere ait programları görebilirsiniz. Şehirde genel olarak fazla bir alkol kültürü bulunmuyor, alkollü mekan sayısı fazla değil. Sizlere hitap edecek bir şehir mi bilemeyiz ama kesinlikle akşam 20:00’den sonra sokakların boşaldığı sessiz köhne bir şehir değil. Merkez Diyarbakır Caddesi geç saatlere kadar canlı oluyor.

Batman Nasıl , Batman Fotoğrafları

Tüm bu bilgileri düşünecek olursak, Batman’ın en iyi yanı Ekonomik bir şehir olması diyebiliriz. En kötü yanı ise havası ve suyunun kirliliği olabilir. Resimleri inceleyerek şehir hakkında daha detaylı bir izlenime sahip olabilirsiniz.

Kişisel deneyimlerimiz ve yorumlarımız ile sizlere bazı konularda fikirlerimizi aktarmaya çalıştık. Umuyoruz ki buradan faydalanırsınız. Batman ile ilgili merak ettiklerinizi yorumlar aracılığıyla da bizlere sorabilirsiniz. Tekrar belirtmek isteriz ki burada yer alan bilgiler yalnızca bizlerin yorum ve gözlemleridir ve bu yazı Batman Yaşamı hakkında merak edilenlere katkı sunmak amacıyla oluşturulmuştur.

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

One thought on “Batman Nasıl Bir Yer Memurlar İçin Öneriler, Batman İli Hakkında Yorumlar.

  • 10 Kasım 2022 tarihinde, saat 06:49
    Permalink

    Tercih doneminde milleti aydinlatacak guzel bir yazi olmus tesekkurler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: