Diyarbakır Eğil Barajı ve Eğil Peygamber Kabirleri

Eğil Barajı, Eğil Barajı tekne turu, Diyarbakır eğil kaç km, Diyarbakır Eğil Barajı, Eğil Diyarbakır arası kaç km, Eğil Peygamber Kabirleri, Eğil Gölü, Eğil Barajına nasıl gidilir, Eğil, Eğil Diyarbakır, Eğil Piknik Alanı gibi sorgular özellikle bahar ve yaz aylarında Eğil İlçesine ait tüm güzellikleri deneyimlemek isteyen ziyaretçilerin arama motorunda sıklıkla yer alıyor. Bizlerde yakın zamanda deneyimlemiş olduğumuz bu güzelliklere dair detayları sizlerle paylaşmak istedik. Merak edeceğiniz tüm detaylar yazı içeriğimizde.

Diyarbakır’ın en gözde turistik mekanlarından biri olan Eğil ilçesi içerisinde barındırdığı Peygamber Kabirleri ve Eğil Barajı ile hem tabiat hem de manevi duygular bakımından eşsiz deneyimler sunuyor.

Eğil Peygamber Kabirleri Alanı
Eğil Peygamber Kabirleri Alanı


Öncelikli olarak belirtmekte fayda var ki hem Peygamber kabirlerinin olduğu bölge hem de eğil barajı kıyısında yapılan düzenlemeler oldukça yerinde ve başarılı olmuş. Gezdiğimiz alanlarda hep temiz düzgün ve görsel olarak iyi düşünülmüş bir yapı ile karşılaştık.
Eğil Barajına gidebilmek için Diyarbakır Elazığ yolunu takip etmeniz gerekiyor Devegeçidi köprüsünün altından sağa dönüp eğil yönünde ilerlemeniz yeterli. Ulaşım oldukça rahat fakat Peygamber Kabirlerinin bulunduğu bölgeye varabilmek için 5-10 km arası dar tek şerit bir yoldan tepeye tırmanmanız gerekiyor. Eğil Barajı için ise Eğil ilçesinin içinden geçmeniz gerekiyor. Çok küçük bir ilçe olduğundan bu geçiş çok da uzun ve yorucu olmuyor. Eğil Diyarbakır arası kaç km ? Diyarbakır merkezden yalnızca 45 km uzaklıkta olmasıyla günübirlik bir gezi için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Eğil Peygamber Kabirleri
Eğil Peygamber Kabirleri Alanı
Eğil Peygamber Kabirleri Alanı

Eğil Peygamber kabirleri ile başlayalım Eğil harabeleri ve baraj gölünü tepeden gören bir konumda harika bir manzara bakan bir tepede bulunuyor. Girişinde birkaç ufak market vs mevcut. Kabirlerin bulunduğu alanda cami ve kabirleri görebileceğiniz bir alan bulunuyor alanın cami önündeki alan adeta bir seyir terası haline getirilmiş ayrıca cami dışında kalan alanlarda peyzaj düzenlemesi özenle yapılmış ve oturmak için çardakların bulunduğu bir alan. İbadetinizi gerçekleştirmek ve rahat bir nefes almanın yanında harika fotoğraflar çekebileceğiniz bir tabiat alanı mevcut. Fotoğraflarda bahsettiğimiz alanları inceleyebilirsiniz.

Eğil Peygamber Kabirleri Alanı
Eğil Peygamber Kabirleri Alanı
Eğil Peygamber Kabirleri Alanı
Eğil Peygamber Kabirleri Alanı

Eğil Peygamber Kabirleri Manzarası
Peygamber Kabirleri Alanı Manzarası
Eğil Gölü Barajı ve Piknik Alanı

Peygamber Kabirlerinden sonra Eğil ilçe merkezine varıyorsunuz ilçenin son kısmında baraj gölü ve kıyı şeridi yer alıyor.. Düzenlemesi harika yapılmış bir alan fakat biz gittiğimizde parke taşları döşeniyordu ve kıyıya inen ve uzun bir yokuş olan araç yolunu yürüyerek inip çıkmak zorunda kaldık. Piknik yapabilmek adına güzel alanlar ayrılmış çardaklar konulmuş biz oradayken malzemeler hazır olsa da tam faaliyette değildi. Bu yüzden açık olup olmadığı ve mangal yapılıp yapılmadığı ile ilgili bilgileri Eğil belediyesini arayarak öğrenebilirsiniz. Kıyı şeridinde özel işletmeye ait bir cafe & restoran ve tekneler vardı. İşletmede fiyatlar ortalama seviyelerdeydi.

Eğil Baraj Gölü Kıyısına İnen Yol
Eğil Gölü Manzara
Manzara
Eğil Gölü Kıyı Şeridi
Eğil Gölü Kıyı Şeridi
Eğil Barajı Tekne Turu
Eğil Barajı Tekne Turu
Eğil Barajı Tekne Turu

Biraz dinlenip çay & kahve içtikten sonra tekne turu yapma şansı bulduk. Mayıs 2021 zamanı itibari ile kişi başı 10 TL karşılığında mini bir tekne turuna çıktık. Tekne turu ile baraj suyunun erişime kapattığı kıyılarda kalan tarihi mağara ve kalıntıları görme şansı buluyorsunuz. Gidip gelmeniz toplam 20 dakika civarı sürüyor. Eğlenceli bir arkadaş gurubunuz var ise güzel vakit geçirebilirsiniz. Fotoğraflarda da belli oluyordur ki pandemi sebebi ile bölgede bir sakinlik mevcuttu sezonun başı olması da etkili tabi. Kıyı düzenlemesi yapılmış olmasına rağmen işletmeler henüz tam faaliyete geçmiş değildi. Yine göl kıyısında uygun fiyata jet ski ile tür atabileceğiniz bir işletme mevcuttu aynı tarih itibari ile 1 tur 50 TL olarak fiyatlandırması vardı.

Eğil Mağara ve Kalıntılar
Mağara ve Kalıntılar
Eğil Barajı Tekne Turu
Eğil Barajı Tekne Turu

Kesinlikle belirtmek isteriz ki gerek ulaşım rahatlığı gerek maneviyatı gerekse ekonomik olarak ortalama seviyelerde olması sebebiyle Diyarbakır Eğil ilçesi mutlaka gezip görmeniz gereken harika bir yer.. Unuttuğumuz yerler var ise veya kendi eklemek istediğiniz kısımları yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Buraya tıklayarak Diyarbakır Silvan ilçesinde yer alan ve trekking sporu için harika bir bölge olan Hasuni Mağaraları ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.. Son olarak lütfen doğaya karşı saygılı ve dikkatli olalım, gezip gördüğümüz güzelliklere zarar vermeyelim, kirletmeyelim.. Yaşadığımız felaketlerden dersler çıkaralım.. Daha güzel günler görmeniz dileğiyle.. Yorunca.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

Diyarbakır Eğil Barajı ve Eğil Peygamber Kabirleri” konusunda Bir Fikir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir