Hasuni Mağaraları Nerede? Binlerce Yıllık Muhteşem bir Mağara Şehri!

Hasuni Mağaraları Diyarbakır Silvan ilçesinde yer alan Güneydoğu’ya ait gizli hazinelerinden. Kendi objektifimizden hazırladığımız Hasuni Mağaraları Fotoğrafları içeriğimizde.. Bu yazımızda Hasuni Mağaraları Nerede, Hasuni Mağaraları Nasıl Bir Yer gibi soruların cevaplarını kendi gözlemlerimizle açıklayıp bu gizli kalmış cevheri neden görmeniz gerektiğini tüm detayları ile aktaracağız.

Hasuni Mağaraları Diyarbakır-Silvan-Bitlis karayolu güzergahı üzerinde bulunan ve Silvan’a 13 Km, Batman’a ise 43 Km uzaklıkta bulunan bir mağara şehri. Yontma taş devrinde kurulduğu bilinen 300 odadan oluşan bu devasa mağara şehri ile ilgili tarihsel bilgileri Silvan Kaymakamlığı’nın resmi web sitesinden edinebilirsiniz. Bu nedenle o tür detaylara değinmek istemiyoruz. Biz bu yazımızda bir turist gözüyle edindiğimiz deneyimleri aktarmaya çalışacağız.

Öncelikle belirtmeliyiz ki ulaşımı oldukça kolay. Yukarıda bahsettiğimiz anayol üzerinde bulunuyor. Hali hazırda yakın bir bölgede yaşıyorsanız bölgeyi bulmanız oldukça kolay olacaktır. Bu yüzden hiç çekinmeden yola koyulabilirsiniz. Aynı zamanda Artuklu döneminden kalma Malabadi Köprüsü’ne de 15 Km uzaklıkta bulunan Hasuni Mağaraları için yola koyulduğunuzda bu tarihi taş köprüyü de gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Hasuni Mağaraları Taş Patika Yol
Hasuni Mağaraları Taş Patika Yol

Hasuni Mağara Şehri’ne ilk vardığınızda aracınızı güvenle park edebileceğiniz küçük bir giriş tesisi ile karşılaşıyorsunuz. Biz giriş için araç park ücreti dışında bir ücret ödemedik. Park ücreti de gayet cüzi bir miktardı. Mağara şehri dağın en üst kısmına kurulmuş vaziyette ve kıvrımlı taş patikalardan tırmanarak mağaralara ulaşıyorsunuz.

Hasuni Mağaraları Taş Patika Yol2


Patika yol oldukça dik ve yorucu olsa da duraksadığınız her noktada harika bir oksijen ve manzara size eşlik ediyor. Çok yorucu olmasına karşın tırmanmak insana zevk veriyor ve tamamen doğanın hayat verdiği her detaya merakla bakıyorsunuz.
Hasuni Mağaralarına çıkış ve inişimiz yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Çok uzun bir mesafe olmamasına rağmen yolun dik ve zorlu oluşu bir çok kez mola vermenize sebep oluyor. Fakat bu molalar doğanın öyle güzel köşelerine denk geliyor ki her mola yeri ayrı bir fotoğraf karesine dönüşüyor. Biz gezimiz öncesi Malabadi Köprüsü yakınlarında piknik yaptığımız için yeme içme ihtiyacı hissetmedik ve zaten hazırlıklı değildik. Ama tırmanış sırasında mola verdiğimiz köşelerde küçük bir Sandwich eşliğinde birşeyler içmek güzel olabilirdi diye aklımızdan geçirdik.

Hasuni Yolculuğu Mola

Yol bazı kısımlarında zorlayıcı olabiliyor ve ufak da olsa kondisyon gerektirebiliyor tırmanış sırasında kaza geçirmemeniz adına çok dikkatli olmanız gerektiğini ve yürüyüş problemi çeken kişiler için tırmanmanın zor olacağını özellikle belirtmek istiyoruz.. Tüm bu zorluklara rağmen patikanın sonunda harika bir mağara şehri olmasa bile yaptığınız bu zorlu yolculuk size muhteşem bir Trekking deneyimi yaşatıyor.

Eşsiz Hasuni Mağara Şehri Hakimiyeti

Mağaralara ulaştığınızda inanılmaz bir mimari gözünüze çarpıyor. Her mağaranın neredeyse bir diğerine bağlantısı var ve şu anki teknoloji ile bile kurulması zor bir yapının milattan önce yapılmış olması gerçeği sizi hayrete düşürüyor. Zirveye doğru yaklaştığımızda saatin de ilerlemesi ile soğuk bir rüzgar bize eşlik ediyordu. Üşüdüğümüz her anda sığındığımız Mağara odaları o kadar sıcaktı ki insanların neden o tarz yerleri tercih ettiğini anlıyorsunuz. Ve Hasuni Mağaraları’na vardığınızda tüm bölgeye hakim harika bir manzara ile başbaşa kalıyorsunuz. Kilometrelerce çapında bir alana hakim en yüksek ve en güvenli tepede muhteşem bir Mağara Şehri.

hasuni mağaraları silvan diyarbakır

Sonuç olarak Hasuni Mağaraları’na yaptığımız bu harika gezi bizde unutamayacağımız güzel anılar kazandırdı. Eşsiz manzaraya karşı çektiğimiz harika fotoğraflar da ayrı bir kazanç oldu.. Ve gerçekten bu tarz bir tarihi olgunun bu kadar geri planda kalmış olması bizi çok şaşırttı. Daha fazla insanın, kirletmeden ve özünü değiştirmeden bu muhteşem mağara şehrini deneyimlemesi dileğiyle…

Kedi Bakımı Zor mu? Kedi Bakacaklara Tavsiyeler.. Yazı İçeriğimiz İçin TIKLAYIN!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

Hasuni Mağaraları Nerede? Binlerce Yıllık Muhteşem bir Mağara Şehri!” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir