Side Antik Kenti Rehberi! Ücretler, Müze Kart, Tüm Bilgiler!

Side Antik Kenti rehberini yayınlıyoruz. Yazımızda; Side antik kenti giriş ücreti , Side antik kenti müze kart geçerli mi , Side müzesi kaçta kapanıyor , görülmeye değer mi ve gitmeden önce ve oradayken yapmanız gerekenleri sizler ile paylaşacağız.

Side Antik Kenti Görülmeye Değer mi?
side antik kenti


Öncelikle şununla başlayalım gitmek, görmek için sebepleri aktarmak istiyoruz. Side Antik Kenti diğer antik kentlere oranla adını fazla duyurmamış olsa da bir antik kentten alabileceğiniz tüm zevkleri gözler önüne sunuyor. Birçok yapı ve eser ilk günkü gibi hala ayakta ve bu bize göre en önemli hususlardan biri. Oldukça geniş bir antik tiyatroya sahip, kent çok geniş bir alana yayılıyor. Anfi tiyatro içine girdiğinizde günümüz stadlarından çok daha ince detaylarıyla düşünülmüş harika bir eser ile karşılaşıyorsunuz. Apollon tapınağı denizin mavisiyle birleşince o kadar harika bir silüet oluşturuyor ki gün batımı fotoğrafları için tercih edilebilir. Side Antik Kenti nerede ? Ulaşımı oldukça rahat bir kent. Sidenin tam kalbinde Akdeniz’in kıyısına kurulmuş harika bir manzaraya ve doğaya sahip.

Ucuza Tatil Planlama yazımızda açıkladığımız gibi bu rehberi okuduğunuz taktirde hiçbir sürpriz ile karşılaşmayacak ve gezinizi çok daha akıllıca planlamış olacaksınız. Gelelim bu muhteşem tarihin detaylarına..

Side Antik Kenti Müze Kart Geçerli mi?


Side Müzesi bu kenti görmeniz için ayrıca bir neden olarak karşımıza çıkıyor hemen antik kentin içinde yer alan müzede eski mezarlardan, heykellere, araç gereçlere, paralara kısacası orada yaşanan tarihe tüm gerekli açıklamaları ile tanıklık ediyorsunuz. Müze kart Side Antik Tiyatrosu ve Side Müzesinde geçerli. 2021 yılı için 1 yıllık süre ile 60 TL karşılığında satın alabilirsiniz müze kart olmadan olan girişler her tesiste ayrı ayrı ücretlendiriliyor. Müze kartınız sayesinde hiçbir sorgu sual olmadan birçok tarihi eserin bulunduğu tesislere giriş yapabilirsiniz. Müze kartın Antalya’da geçerli olduğu listeyi sizler için buraya bırakıyoruz..

side antik kenti müze kart geçerli mi
Müze Kart Geçerli Yerler Antalya
Side Antik Kenti Giriş Ücreti, Otopark, Tabelalar ve Ne zaman Gidilmeli?


Side antik kent giriş ücreti bulunmuyor fakat Side Müzesi ve Antik Tiyatroya giriş ücretli ve müze kart bahsettiğimiz gibi geçerli. Antik kente girişte geniş ve ücretsiz bir otopark bulunuyor. Aynı zamanda sizi hemen girişten alıp antik kentin sonuna kadar 2.5 TL karşılığında götüren ve yine aynı ücret karşılığı geri getiren ufak bir tekerlekli tren de mevcut. Bizim tavsiyemiz bu treni dönüş için kullanmanız. Geniş çaplı bir antik kent olması gezmeniz gereken alanı da oldukça büyük kılıyor. Bu sebeple bizim yaptığımız gibi yaz sıcağında öğle vakti gitmemenizi tavsiye ediyoruz tabi fotoğraf çekmek isteyeceğiniz için gün ışığına ihtiyacınız olacaktır. Side antik kenti kapanış saati 19:00 olduğunu düşündüğümüzde akşam üstü 17:00 saatlerinde giriş yapmanız sıcaklığın biraz azalmasına ve daha rahat gezmenize olanak verecektir. Side müzesi kaçta kapanıyor sorunuzun cevabına gelecek güncel yaz sezonu için 8:30 19:30 olarak belirlenmiş durumda.

Gelin Side Antik Kenti için Planımızı oluşturalım ve konuyu toparlayalım…

-Saat 17:00 Civarı antik kente varacak şekilde yola koyulalım güneş altında gezeceğimiz için gerekli önlemlerimizi alalım.
-Ucretsiz otopark var trafik sıkıntısı da bulunmuyor otoparkı görene kadar rahatça gidelim, boş bulduğunuz serbest bir yer aramaya çalışmayın.

side antik kenti yol
Side Antik Kent Yol


-Girişte yaklaşık 300 metre yürüyelim yürüyüş boyunca harika sütunlar ve mimari ile harmanlanmış yapıları göreceksiniz.. Yolu takip ederek Side müzesine varalım ve hiç tereddüt etmeden giriş yapalım müze kart sahibi olmayanlar için müze girişinde müze kart satın alabilirsiniz gerekli işlemler yalnızca 5 dakika sürüyor. Müze açıkhava ve kapalı alan olarak 2 bölümden oluşuyor müze içerisinde tuvalet de mevcut ihtiyaçlarınızı burada giderin. Antik kent ile iç içe bulunan çarşı ve kordonda yer alan mekanlar genelde turistlere yönelik ve normale göre pahalı diyebiliriz. (Küçük su bile 3 TL idi.)

Side Müzesi
Side Müzesi
Side Müzesi 2
Side Müzesi 2

-Müzeden sonra deniz yönünde yürümeye devam edin harika sütunlar ve yapıların eşlik ettiği yol yaklaşık 200 metre sonra sizi Side Antik Tiyatrosuna götürecek. Müze kartınız ile harika bir antik tiyatronun keyfine varın..

Side Antik Tiyatro
Side Antik Tiyatro
Side Antik Tiyatro
Side Antik Tiyatro 2


-Side Antik Kenti anfi tiyatrodan sonra yazımız başında bahsettiğimiz tekerlekli trenlerin kalkış yaptığı istasyona varmış olacaksınız dönüş yolunda mutlaka bu taşıtı tercih edin o kadar yolu geri yürümek akıllıca olmayacaktır.
-Tabi Side Antik Kenti burada son bulmuyor. Sahile doğru uzanan çarşı turistlere yönelik ürünlerle oldukça çeşitli ve renkli bir alandan oluşuyor mutlaka gezin.

side antik kent çarşı
Side Antik Kent Çarşı
Side Antik Kent Kordon
Side Antik Kent Kordon


-Çarsi sonunda sahile vardığınızda özenle düzenlenmiş ve boylu boyunca mekanlarla donanmış eğlenceli bir kordona varıyorsunuz. Kordonda güzel bir yürüyüş yapın ve kordon sonunda yer alan Apollon tapınağı kalıntıları gezinizi harika bir noktada bitirmenizi sağlayacaktır..

Apollon Tapınağı Side
Apollon Tapınağı Side

Yorumca.com ailesi olarak belirtmek isteriz ki söz konusu kent daha önce bu tarz bir antik kent gezisi yapmamış kişiler için oldukça ideal bir yer kolay ulaşımı, yapıların korunmuş olması, temizliği, manzarası ve denize olan konumu gereği gerçekten büyüleyici bir kent biçimi. Yukarıda belirttiğimiz hususlara dikkat ettiğiniz taktirde oldukça faydalı bir gezi alternatifi olacağına inanıyoruz. Gezip görmeniz ve hayatı olabildiğince dolu dolu yaşayabilmeniz dileğiyle…

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

One thought on “Side Antik Kenti Rehberi! Ücretler, Müze Kart, Tüm Bilgiler!

  • 19 Ağustos 2021 tarihinde, saat 14:57
    Permalink

    Ben müze sevmim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: