Ucuza Tatil Yapmak! Ekonomik Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Yaz tatili hayalinizi gerçekleştirmenizi sağlayacak püf noktaları açıklıyoruz. Ucuza tatil yapmak aslında hayal değil. Tek ihtiyacınız olan şey ekonomik tatil planı nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenmek. Ucuz tatil önerilerimizi uygulayarak sizler de hayalini kurduğunuz tatilin keyfini çıkarabilirsiniz..


Ucuza Tatil Yapmak adına dikkat edilecek hususlar;


-Kamu Misafirhanelerini veya Uygun Apartları Tercih Edin


Yaz tatili planında ilk belirlemeniz gereken şey kalacağınız yer.. Burada bizim için önemli olan tek nokta hijyenik olması onun dışında yatacak bir yerinizin olması dışında bir önem arz etmiyor.. Kamu misafirhaneleri genel olarak hijyenik ve ve uygun fiyatlı yerlerdir. Her ne kadar tatil sezonlarında yer bulmak zor olsa da sezon sonu yada sezon başlarında daha fazla şansınız olabilir.

-Özel Aracınız ile Seyahat Edin


Otobüs veya uçak yolculuklarına göre binek araçlarınız 4,5 kişilik seyahatlerde çok daha ekonomik olacaktır. Özellikle düşük motor hacimli az yakan araçlar ile yol maliyetlerini daha da düşürebilirsiniz. Buradan 1.2 Motor Araç Alınır Mı Yazımıza tıklayarak yakıt tüketimi ayrıntılarını öğrenebilirsiniz. Şunu hatırlatmakta fayda var trafik kurallarına ve hız limitlerine mutlaka uyun. Sürpriz bir trafik cezası cebinize oldukça zarar verebilir.

-Giderlerinizi Paylaşın


Sevdiğiniz arkadaşlarınız ile tatilinizi planlayarak giderlerinizi paylaşabilir özellikle yol ve kalacak yer masraflarından oldukça tasarruf edebilirsiniz. Tek araç ile gidecekseniz en az 4 kişi olmanızda fayda var..

-Halk Plajlarini ve Belediye Tesislerini Tercih Edin


Pahalı Beach’lerin hemen yanıbaşında bulunan halk plajlarını tercih ederek aynı denize ve aynı kumsala çok daha kolay ulaşabilirsiniz. Normal şartlarda pahalı restoranların bulunduğu ve fahiş fiyatların döndüğü mevkilerde belediyelere ait çok kaliteli sosyal tesisler bulunabiliyor. Yapmanız gereken tek şey biraz araştırma yapmak.. Bkz Antalya Büyükşehir Belediyesi Atatürk Parkı Sosyal Tesisi

-Fiyatını Aralığını Bildiğiniz Mekanları Tercih Edin


Tatil beldelerinde özellikle yemek konusunda birçok mekan olması gerektiğinden daha pahalıdır. Kararsız kaldığınız anlarda fiyat durumunu ve ürün kalitesini bilmediğiniz mekanlar yerine bilinen yemek zincirlerini tercih etmek daha faydalı olabilir. Örnek vermek gerekirse Köfteci Yusuf bizim için birçok beldede ekonomik ve doyurucu bir tercih oldu. Yada şöyle düşünelim bebek sahilde birçok mekanın kapısından bile geçemezsiniz.. Fakat Starbucks Bebek şubesinde bir kahve içip aynı manzaranın ve denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Normal şartlarda ucuz olmayan bir mekan mevkisine göre çok doğru bir seçim olabilir.

-Müze Kart Satın Alın


Yaz tatilinde müze ne alaka diye düşünebilirsiniz.. Fakat birçok tatil beldesinde yer alan Antik Kentler, Tarihi Mekanlar ve Müzeler tatilinize ayrı bir hava katacaktır.. Örnek olarak müze kart ile gireceğiniz Antalya Kemer’de yer alan Phaselis Antik kentini keşfedip Harika Phaselis Koyunda yüzmek pahalı Beach’lerden çok daha güzel bir alternatif olacaktır.

-Planlı Olun


Kısıtlı Tatil günlerinizi ve kısıtlı bütçenizi rastgele harcamaya çalışırsanız tamamen hayal kırıklığına uğrarsınız. En az bir gün öncesinden günü nasıl değerlendireceğinizi, nerede yüzüp nerede yemek yiyip nerede eğleneceğinizi belirleyin. Instagram fotoğraflarından ve google yorumlarından mekanları iyi araştırın, arayın konuşun ve karar verin.

-Hazırlıklı Olun


Tatil beldelerinde birçok ürün olduğundan daha pahalıdır. Bir suya 10 lira verebilirsiniz, küçük atıştırmalıklar size çok pahalıya patlayabilir.. Bu sebeple küçük atıştırmalıklar ve içecekler konusunda daima hazırlıklı olun zincir marketlerden ucuza stok yapın ve alternatifsiz kalıp yüksek ücretler ödemeyin..
Öğün geçiştirmek de sizi maddi olarak rahatlatacaktır.. Kahvaltıda simit ve peynir çay da yiyebilirsiniz yüksek ücretli serpme bir kahvaltı da yapabilirsiniz.. Seçim sizin..

Sonuç Olarak Bu hususlarda dikkat eden bir kişinin 1 günlük Tatil masrafı..
70 TL Kalacak Yer
50 TL Yeme İçme
30 TL Plaj ve Diğer Masraflar olmak üzere 150 TL civarı olacaktır..

4 Kişi ile 5 gün Yapılan bir Tatil için Toplamda 1500 km Yol Gidildiği düşünüldüğünde;
500/4: 125 TL Benzin Ücreti
150*5: 750 TL Tatil Masrafı
60 TL Müzekart
Toplamda: 935~1000TL civarında 5 günlük Harika bir tatil geçirebilirsiniz… Tabi tüm bunlar dışında maddi sıkıntım yok güzel bir otel tatili yapmak istiyorum derseniz Buraya tıklayarak Yaz Tatili Otel Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenleri öğrenebilirsiniz..

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on pinterest
Pinterest

Bunu Mutlaka Paylaşmalısın!

Ucuza Tatil Yapmak! Ekonomik Tatil Planı Nasıl Yapılır?” konusunda Bir Fikir

  1. Yazdığınız bilgiler yararlı ben de bir tavsiye vereyim öğrenciler için mersini tercih edebilirler konaklama kafe ve benzeri açılardan birçok şehirden daha uygun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir